Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Konsekrować znaczy oddać ją Bogu na własność...

Główne zdjęcie
fot. Foto Partner

W 18 lat od rozpoczęcia budowy kościoła pw. Bożego Ciała w Łomży, prace przy świątyni formalnie zakończono. W czwartkowy wieczór biskup łomżyński Stanisław Stefanek uroczyście konsekrował świątynię i jej główny ołtarz. - To dla ołtarza wszystko jest tak pięknie przyozdobione. Dla Bożego Ciała. I tak naprawdę każda świątynia mają przeróżne tytuły jest dla Bożego Ciała – podkreślał w homilii biskup Stanisław Stefanek.

fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner
fot. Foto Partner

Parafia pw. Bożego Ciała w Łomży została erygowana 3.12.1989 r. przez Biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza. Dwa lata później, staraniem proboszcza ks. Ferdynanda Gryszki, rozpoczęła się budowa kościoła pw. Bożego Ciała jako wotum wdzięczności za dar III Pielgrzymki do Ojczyzny Ojca Świętego Jana Pawła II podczas której rozpoczęto II Krajowy Kongres Eucharystyczny. Projekt świątyni przygotowali warszawscy architekci Stefan i Ewa Kuryłowicz oraz Piotr Kuczyński.

Ceremonia konsekrowania świątyni składa się z trzech części. Poprzez pokropienie ścian budynku wodą święconą biskup obejmuje go w posiadanie, by następnie odbyć procesję do wnętrza świątyni. Po śpiewie hymnu Veni Creator wypisuje pastorałem na popiele alfabet grecki i łaciński.
W kolejnej części za pomocą wody gregoriańskiej uświęca wnętrze kościoła, po czym zostaje odmówiona prefacja, w której biskup błaga o wspomożenie Ducha Świętego.
Dopiero w ostatniej części dokonuje się właściwa konsekracja murów poprzez namaszczenie olejem tzw. zacheuszków symbolizujących dwunastu apostołów. Po namaszczeniu ołtarza spala się na nim kadzidło w czterech rogach i pośrodku.

We wczorajszych uroczystościach konsekracyjnych uczestniczyły setki wiernych, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Łomży Jerzym Brzezińskim i starostą łomżyńskim Krzysztofem Kozickim.    

Parafia Bożego Ciała obejmuje część Łomży - ulice: Kołłątaja, Konstytucji 3 Maja, AL Legionów, Małachowskiego, AL Piłsudskiego, Przykoszarowa, Staffa bl. 2,4,6,8,10, Śniadeckiego, oraz  okoliczne wsie Giełczyn, Zawady Przedmieście i Zawady Wieś.
210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę