środa, 19 lutego 2020 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Akt oskarżenia w sprawie grup „Generała”

Gdańskie biuro Prokuratury Krajowej sporządziło akt oskarżenia przeciwko 17 członkom gangu kierowanego przez Sławomira W., pseud. Generał. Przestępcy mają na koncie m.in. handel narkotykami, podpalenia, rozboje, kradzieże z włamaniami i czerpanie korzyści z prostytucji. Jak poinformował szef gdańskiego biura do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, Zbigniew Niemczyk, związek tworzyło kilka grup, które działały na terenie Łomży i województwa podlaskiego w latach 1998-2006. Nadzór nad wszystkimi grupami sprawował Sławomir W., pseud. Generał.

zatrzymanie "Generała" (fot. policja.pl)
zatrzymanie "Generała" (fot. policja.pl)
Postępowanie dotyczące "Generała" prowadzone jest odrębnie i nadal trwa. - Jak ustalono w toku śledztwa, Sławomir W. początkowo kierował jedną zorganizowaną grupą przestępczą. Swoją działalność - ukierunkowaną pierwotnie na włamania do obiektów handlowych i mieszkań, kradzieże pojazdów, wymuszenia haraczy - grupa rozpoczęła pod koniec lat 90. - powiedział Niemczyk.

Z ustaleń prokuratorów wynika, że z biegiem czasu grupa "Generała" stawała się coraz prężniejsza i powoli zaczęła zajmować się także handlem narkotykami, spirytusem bezakcyzowym oraz przestępstwami gospodarczymi.

Grupa była dobrze zorganizowana: gdy policja zatrzymywała któregoś z jej szeregowych członków, pozostali pomagali finansowo jemu i jego rodzinie. Na ten cel utworzono nawet specjalny fundusz.

Po jakimś czasie grupa licząca kilkadziesiąt osób podzieliła się - w wyniku rozłamów, na mniejsze zespoły. Jednak wszystkie działały nadal pod kierownictwem "Generała".

- Istotnym elementem działania związku był sposób dopuszczenia do udziału w poszczególnych grupach. Polegał on na popełnianiu przestępstw, które zlecał lider związku. Występujące konflikty pomiędzy liderami poszczególnych grup były rozwiązywane podczas tzw. negocjacji - powiedział Niemczyk.

Z ustaleń śledczych wynika, że w czasie swojej działalności przestępcy wprowadzili na rynek m.in. nie mniej niż 100 kilogramów amfetaminy, tyle samo marihuany oraz około 15 tys. sztuk tabletek ekstazy. Wartość narkotyków ocenia się na ok. 4 mln zł.

W trakcie dochodzenia prokuratorzy ustalili też, że grupa działała tak długo dzięki powiązaniom korupcyjnym z policją i prokuraturą. Przestępcy wpadli po tym, jak zdecydował się zeznawać - w zamian za złagodzenie kary - jeden z członków grupy.

Siedemnastu mężczyzn, których dotyczy sporządzony akt oskarżenia (trafił on do Sądu Okręgowego w Łomży), ma obecnie od 24 do 54 lat. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia.
200114015929.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę