Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Akt oskarżenia w sprawie grup „Generała”

Główne zdjęcie
zatrzymanie "Generała" (fot. policja.pl)

Gdańskie biuro Prokuratury Krajowej sporządziło akt oskarżenia przeciwko 17 członkom gangu kierowanego przez Sławomira W., pseud. Generał. Przestępcy mają na koncie m.in. handel narkotykami, podpalenia, rozboje, kradzieże z włamaniami i czerpanie korzyści z prostytucji. Jak poinformował szef gdańskiego biura do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, Zbigniew Niemczyk, związek tworzyło kilka grup, które działały na terenie Łomży i województwa podlaskiego w latach 1998-2006. Nadzór nad wszystkimi grupami sprawował Sławomir W., pseud. Generał.

Postępowanie dotyczące "Generała" prowadzone jest odrębnie i nadal trwa. - Jak ustalono w toku śledztwa, Sławomir W. początkowo kierował jedną zorganizowaną grupą przestępczą. Swoją działalność - ukierunkowaną pierwotnie na włamania do obiektów handlowych i mieszkań, kradzieże pojazdów, wymuszenia haraczy - grupa rozpoczęła pod koniec lat 90. - powiedział Niemczyk.

Z ustaleń prokuratorów wynika, że z biegiem czasu grupa "Generała" stawała się coraz prężniejsza i powoli zaczęła zajmować się także handlem narkotykami, spirytusem bezakcyzowym oraz przestępstwami gospodarczymi.

Grupa była dobrze zorganizowana: gdy policja zatrzymywała któregoś z jej szeregowych członków, pozostali pomagali finansowo jemu i jego rodzinie. Na ten cel utworzono nawet specjalny fundusz.

Po jakimś czasie grupa licząca kilkadziesiąt osób podzieliła się - w wyniku rozłamów, na mniejsze zespoły. Jednak wszystkie działały nadal pod kierownictwem "Generała".

- Istotnym elementem działania związku był sposób dopuszczenia do udziału w poszczególnych grupach. Polegał on na popełnianiu przestępstw, które zlecał lider związku. Występujące konflikty pomiędzy liderami poszczególnych grup były rozwiązywane podczas tzw. negocjacji - powiedział Niemczyk.

Z ustaleń śledczych wynika, że w czasie swojej działalności przestępcy wprowadzili na rynek m.in. nie mniej niż 100 kilogramów amfetaminy, tyle samo marihuany oraz około 15 tys. sztuk tabletek ekstazy. Wartość narkotyków ocenia się na ok. 4 mln zł.

W trakcie dochodzenia prokuratorzy ustalili też, że grupa działała tak długo dzięki powiązaniom korupcyjnym z policją i prokuraturą. Przestępcy wpadli po tym, jak zdecydował się zeznawać - w zamian za złagodzenie kary - jeden z członków grupy.

Siedemnastu mężczyzn, których dotyczy sporządzony akt oskarżenia (trafił on do Sądu Okręgowego w Łomży), ma obecnie od 24 do 54 lat. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę