Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Jubileusz Biebrzańskiego Parku Narodowego

15 lat temu utworzono Biebrzański Park Narodowy. Jest największy pod względem powierzchni w Polsce. Zajmuje obszar prawie 60 tysięcy hektarów. Ma chronić unikalne w skali Europy środowisko bagien nizinnych z całym bogactwem flory i fauny.

Pierwsze działania ochronne miały miejsce już w 1925 roku kiedy to staraniem profesora Władysława Szafera utworzono ścisły rezerwat Czerwone Bagno – wówczas jedynej ostoi łosia. Powrót do idei parku narodowego nastąpił w latach 60-tych. W 1989 roku utworzono Biebrzański Park Krajobrazowy. Po 4 latach decyzją Rady Ministrów przekształcono go 9 września 1993 roku w Biebrzański Park Narodowy.

Dziś park i dolina Biebrzy są znane wszystkim miłośnikom przyrody w Polsce i Europie. To jedna z najważniejszych ostoi ptaków, a takie bardzo rzadkie i zagrożone gatunki ptaków jak wodniczka, dubelt, cietrzew, czy orlik grubodzioby mają tu swoje największe i niemalże jedyne ostoje w kraju. Park to także największa ostoja łosia i bobra w Polsce. Występują tu rzadkie wilki i rysie. Niepowtarzalny jest krajobraz z najbardziej spektakularnymi rozlewiskami i meandrami Biebrzy. Dość dobrze zachował się nad Biebrzą krajobraz i dziedzictwo kulturowe".

Uroczystości związane z jubileuszem Parku odbędą się w piątek i sobotę 12 i 13 września w siedzibie Parku w Osowcu -Twierdzy. W piątek odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej, po którym rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona motylom ekosystemów bagiennych. W sobotę będzie miała miejsce sesja terenowa w Obwodzie Ochronnym Grzędy.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę