Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radionadzieja.pl

Do likwidacji mogilników coraz bliżej...

Cztery firmy z Polski chcą likwidować mogilniki koło Zbójnej. Zakłady zajmują się gospodarką odpadami – w tym wywozem związków niebezpiecznych – a takie zalegają w poniemieckich bunkrach w gminie Zbójna. Szacuje się, że może być tam zgromadzonych około 100 ton przeterminowanych środków ochrony roślin jeszcze z lat 60 i 70. To ekologiczna bomba, która od kilku lat jest pod stałą obserwacją starostwa powiatowego – nie stwarza zagrożenia – przynajmniej na razie. Mówi Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska łomżyńskiego starostwa, Wacław Sierbiński.


Teraz pojawiła się kolejna szansa, że ekologiczna bomba zostanie usunięta. A szansą są pieniądze z NFOŚ. Samorząd powiatu łomżyńskiego złożył wniosek na sfinansowanie inwestycji. Kwota – to milion złotych – to jeszcze szacunki z 2002 roku, kiedy za tonę unieszkodliwionych odpadów liczono 11 tysięcy złotych. Pestycydy miały być wywożone do Niemiec lub Holandii. Teraz koszty mogą być nawet o połowę mniejsze, bo powiat znalazł spalarnię odpadów niebezpiecznych na południu Polski.
Jaka firma zajmie się likwidacją mogilników – okaże się po rozstrzygnięciu przetargu za 2-3 tygodnie. Później Starostwo będzie czekało na pieniądze z Funduszu Ochrony Środowiska. Nieoficjalnie mówi się, że pieniądze będą - jeżeli tak, to prace związane z unieszkodliwianiem mogilników rozpoczną się i zakończą jeszcze w tym roku - liczy Naczelnik Sierbiński.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę