Śmierdząca Łomżyczka
Płynąca przez południowo-zachodnią część Łomży rzeczka Łomżyczka została zanieczyszczona. Kanalizacją burzową do rzeczki przedostały się ścieki z PEPEES-u. W firmie właśnie rusza kampania ziemniaczana. Maciej Gryguc rzecznik prasowy PEPEES-u tłumaczy, ze w wyniku awarii ze specjalnych zbiorników na terenie zakładu wypłynęły wody wykorzystywane do płukania dostarczanych ziemniaków. Strażacy potwierdzają, ze do Łomżyczki przedostały się substancje organiczne. Jak mówią poza specyficznym intensywnym zapachem, póki co nie zauważono żadnych ujemnych dla środowiska skutków wycieku.
Do awarii doszło nocą lub nad ranem. Strażacy zgłoszenie o zanieczyszczeniach płynących rzeczką odebrali kilkanaście minut przed godziną 10.00. natychmiast skierowano tu jednostki straży pożarnej, m.in. wóz dostosowany do usuwania skażeń chemicznych. Powiadomiono też Inspektora Ochrony Środowiska, który pobrał próbki wody do badania.
W tej chwili zamknięty jest jaz na Łomżyczce w okolicach ulicy Nowogrodzkiej, aby ograniczyć przedostawanie się zanieczyszczeń do Narwi. Brudna woda z rzeczki jest przepompowywana na pola.
Jak wyjaśnia dyżurny PSP, strażacy którzy sprawdzali stopień zanieczyszczenia wód Łomżyczki nie zauważyli padłych ryb.