Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 czerwca 2025 napisz DONOS@

Ku czci bohaterów...

Walka z wielokrotnie silniejszym najeźdźcą z racjonalnego punktu wiedzenia nie ma sensu, bo jej wynik jest przesądzony... We wrześniu 1939 roku garstka - 720 żołnierzy - obrońców Wizny stanęła przeciw wielotysięcznym hitlerowskim dywizjom pancernym... Obrońcy Wizny walczyli o coś więcej niż tylko o swoje życie... walczyli i ginęli za Ojczyznę, za wolność i honor... Symbolem bohaterstwa obrońców Wizny jest dowódca kapitan Władysław Raginis, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuścił bronionej pozycji... Dotrzymując danego słowa, że „obroni albo polegnie” odebrał sobie życie wysadzając się granatem.


W Wiźnie rozpoczęły się uroczyste obchody 69 rocznicy obrony miejscowości we wrześniu 1939 roku  połączone z setną rocznica urodzin kapitana Władysława Raginisa. (Dowódca obrony Wizny  urodził się 27 czerwca 1908 roku w Dyneburgu (dziś Łotwa)). Uroczystości potrwają kilka dni.  W sobotę w miejscowej szkole odbyła się specjalna sesja popularno-naukowa, w której udział wzięli m.in. członkowie rodziny kap. Raginisa. Przygotowano także okolicznościową wystawę pamiątek po obrońcach Wizny, a  na ogrodzeniu szkoły wywieszono plansze ze zdjęcia dokumentującymi to wszystko co działo się w miejscowości we wrześniu 1939 roku.
Ze względy na ogromne dysproporcje, jakie wystąpiły po stronach obrońców Wizny – 720 żołnierzy - i najeźdźców - 42 tysiące żołnierzy Wermachtu wspartych setkami czołgów, armat, karabinów maszynowych i lotnictwem – obrona miejscowości nazywana jest „polskimi Termopilami”. Obrońcy nie ulękli się wroga. Walki na odcinku Wizny trwała 3 dni od 7 do 10 września. Polscy przegrali... Zginęli niemal wszyscy obrońcy... Ich bohaterska postawa i zacięta walka o każdy schron późniła o dwa dni planowaną operację Niemiec okrążenia głównych sił polskich na wschód od Wisły.
Foto:
Foto: wpisy do księgi pamiątkowej
Foto: harcerki przed pomnikiem
Foto: portret kapitana Władysława Raginisa przy wejściu na salę gimnastyczną
Foto: okolicznościowa wystawa w szkole
Foto: okolicznościowa wystawa w szkole
Foto: okolicznościowa wystawa w szkole

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę