Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Kosiarze do dzieła...

Odcinek łąki - w 90 % porośniętej turzycami - o długości 100 m. i szerokość pokosu nie mniejszej niż 1,5 m będą musieli skosić kosiarze, którzy jw sobotę przystąpią do rywalizacji na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym To właśnie tu odbędą się III Mistrzostwa Europy a VII Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”.

Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Występujące w Dolinie Biebrzy otwarte łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi je w skali Europy. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków: batalionów, rycyków, czajek, a także to ważne tereny łowów ptaków drapieżnych jak orlik grubodzioby, orlik krzykliwy i gadożer. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami i trzciną. Przyczynia się także do ochrony szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych, które w innych częściach kraju można spotkać już bardzo rzadko, np. turzyca strunowa, wełnianeczka alpejska, gnidosz królewski, skalnica torfowiskowa. Zarastanie bagien oznacza spadek bioróżnorodności - zmniejsza się bowiem liczba gatunków roślin i zwierząt.
Najlepsi biebrzańscy kosiarze poza tytułami Mistrza Polski i Europy w Koszeni Bagiennych Łąk otrzymają także statuetki Wielkiego Kosiarza.
Przypomnijmy mistrzostwa w sobotę w okolicy wieży widokowej przy Carskiej Szosie (droga Strękowa Góra - Osowiec-Twierdza)

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę