69. rocznica obrony Wizny
W Wiźnie rozpoczynają się dziś kilkudniowe obchody 69 rocznicy obrony Wizny przed nawałą hitlerowską we wrześniu 1939 roku. Ze względu na ogromną dysproporcję sił, bój pod Wizną nazywany jest „polskimi Termopilami”. 720 polskich żołnierzy broniło Ojczyzny przed nacierającą armią 42 tys. Niemców.
Piosenka „40 - 1” z najnowszego albumu grupy „The Art of War” szwedzkiej grupy Sabaton opowiada o bohaterskiej obronie Wizny...
Obrona Ziem Polskich na odcinku Wizny trwała 3 dni od 7 do 10 września. Opóźniło to o 2 dni planowaną operację Niemiec okrążenia głównych sił polskich na wschód od Wisły. Bohaterskość polskich oddziałów znacznie opóźniła zatem marsz niemieckiego IX Korpusu Pancernego.
Symbolem oporu stał się dowódca odcinka, kpt. Władysław Raginis, który po kapitulacji ostatniego schronu nie opuścił bronionej pozycji. Odebrał sobie życie wysadzając się granatem. W tegorocznych uroczystościach wspominających tamte wydarzenia weźmie udział rodzina kapitana Raginisa.
Piątek - 5 września 2008 roku:
Apel harcerzy przy ognisku na Górze Strękowej, gawędy przy ognisku o miejscu i bohaterach Wizny (impreza organizowana przez i dla harcerzy w ramach "Rajdu Pamięci Września")
Sobota - 6 września 2008 roku:
Początek uroczystości godz.11.00 - Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wiźnie.
Główna uroczystość rocznicowa z udziałem rodziny kpt. Raginisa, przedstawicieli władz, zaproszonych gości i harcerzy. Prezentacja pamiątek z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz wystawa zdjęć archiwalnych.
* Ryszard Rembiszewski - prowadzenie i fabularyzowana opowieść ku czci kpt. Raginisa
* wykład prof. Adama Dobrońskiego
* wystąpienia gości honorowych - rodzina kpt. Raginisa
* prezentacja filmów dokumentalnych
* wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia "Wizna 1939"
* przemówienie końcowe przedstawiciela władz
* złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci Obrońców Wizny
* wpisy do księgi pamiątkowej
Niedziela - 7 września 2008 roku
9.00 - Uroczysta Msza w kościele w Wiźnie
Po Mszy program obchodów i atrakcji przygotowany przez władze lokalne i harcerzy:
* pokaz historyczny walk żołnierzy polskich i niemieckich (miejsce - rejon rynku w Wiźnie)
* gra terenowa w Wiźnie i okolicy: szkolenia z pierwszej pomocy, wielobój sprawnościowy, strzelanie z łuków, wiatrówki, zajęcia terenoznawcze
* pokazy umiejętności strażackich przez jednostki OSP Gminy Wizna
* turniej piłkarski "dzikich szóstek"
8-10 września 2008 roku
Prezentacje filmów dokumentalnych i spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia "Wizna 1939" dla uczniów ze szkół z Wizny, Łomży, Piątnicy i innych. Po prezentacji filmów wyjazd na Górę Strękową do schronu, w którym zginął kpt. Raginis oraz do innego wybranego schronu z linii obrony odcinka "Wizna".
Organizatorzy:
* Wójt Gminy Wizna
* Związek Harcerstwa Polskiego - Hufiec Nadnarwiański w Łomży
* Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Wiźnie
oraz
* Stowarzyszenie "Wizna 1939"