Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

„Urodziny” Katedry

Główne zdjęcie
Katedra

Łomżyńska Katedra to najstarszy kościół w tej części Polski. Jej budowę rozpoczęto w 1504 roku staraniem księżnej Anny Mazowieckiej i jej synów. Trwała ponad 20 lat. W1526 r. odbyło się uroczyste przeniesienie do nowego kościoła pw. w. Michała Archanioła chrzcielnicy ze starego kościoła Rozesłania Apostołów. W tym też czasie do nowego kościoła przeniesiono uprawnienia parafialne... Dziś 4 września obchodzona jest kolejna rocznica liturgicznej konsekracji świątyni. Licząca około pół tysiąca lat Katedra w Łomży jest jak kronika... W jej murach zapisana jest historia miasta, Polski i chrześcijaństwa...

Budowniczym świątyni i prawdopodobnie jej pierwszym proboszczem był ks Jan Wojsławski. (Jego  kryptę i prochy odnaleziono w 2005 roku pod prezbiterium świątyni) Pierwsza konsekracja kościoła odbyła się prawdopodobnie w 1526 roku, ale dokładna data nie jest znana, bo nie zachowały się żadne dokumenty...
- Wskazywać na to może choćby data na drewnianym krzyżu w Katedrze – mówi ksiądz kanonik Marian Mieczkowski  proboszcz Katedry.
Później świątynia, która podobnie jak Łomża nie uniknęła zniszczeń spowodowanych pożarami i wojnami, była rekonsekrowana. Materiały źródłowe zawierają wzmiankę, o ponownej konsekracji kościoła dokonanej w 1783 r.  Kolejnym wielkim wydarzeniem w historii tej świątyni było podniesienie jej do rangi Katedry, której w1925 r. dokonał papież Pius XI tworząc jednocześnie Diecezję Łomżyńską

Ksiądz Mieczkowski podkreśla, że jest siedemdziesiątym którymś... proboszczem świątyni.
- Katalog nazwisk jest długi, tak jak pielgrzymka wiary, która przeszła przez tą świątynię – mówi. Zaznacza, że czuje tę wielką odpowiedzialność i jednocześnie zaszczyt, że w tak czcigodnej świątyni służy Bogu.
- Każde pokolenie dokłada cegiełkę by ta świątynia mogła służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców tej ziemi – podkreśla proboszcz mówiąc o remoncie jaki przeprowadzany jest w świątyni. - Wyrazem wiary naszego pokolenia będzie nowy Ołtarz Wielki, który ma być gotowy w  przyszłym roku, na obchody jubileusz 1000 lecia śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, który przyniósł chrześcijaństwo na ziemię łomżyńską.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę