Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 263

Wakacyjne podwyżki w ratuszu

Życie ratuszowych urzędników – przynajmniej tych piastujących najwyższe funkcje - stało się przyjemniejsze. W wakacje dostali podwyżki... W przypadku wiceprezydentów Krzysztofa Choińskiego i Marcina Sroczyńskiego wyniosły one ponad tysiąc złotych... Teraz każdy z nich miesięcznie zarabia powyżej 10 650 zł brutto miesięcznie.

W tegorocznym budżecie miasta wydatki na administrację określono na kwotę ponad 15 mln zł.  To nieco więcej niż w ubiegłym roku, bo wśród przedstawianych założeń była kalkulowana także podwyżka urzędniczych wynagrodzeń o 6%... I faktycznie podwyżki w ratuszu nastały... Zaczęło się od majowej podwyżki dla prezydenta Jerzego Brzezińskiego.  Radni miasta uznali, że trzeba go bardziej docenić... i podnieśli o 20% jego wynagrodzenie. Jerzy Brzeziński zarabia teraz 12 362 zł brutto miesięcznie i z tymi poborami znajduje się w czubie zarobków wśród samorządowców... Jego pensja jest o ponad 740 złotych wyższa niż pensja prezydenta Białegostoku i tylko o 3 zł niższa od wynagrodzenia, które za pracę inkasuje marszałek województwa podlaskiego.
Po podwyżce dla prezydenta przyszedł czas na podwyżki także dla urzędników. Ich skala jest jednak różna...
Najwięcej – zgodnie z informacją udzieloną przez Łukasza Czecha z biura prasowego ratusza - dostali naczelnicy wydziałów. Ich pensje wzrosły – średnio – o około 1500 zł miesięcznie i dziś wynoszą – średnio – 5960 zł brutto.       
Mniejsze podwyżki prezydent Brzeziński dał swoim zastępcom. W tym wypadku wyniosły one po ok. 10%, ale oznacza to, że obaj panowie – Krzysztof Choiński i Marcin Sroczyński – zarabiają teraz ponad 10 650 zł miesięcznie. (Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi wiceprezydentów, każdy z nich w ubiegłym roku w ratuszu zarobił ponad 137 tys zł, czyli średnio po jakieś 11 400 zł  miesięcznie. Warto dodać, że wówczas ich miesięczna pensja wynosiła po około 9,6 zł. - oczywiście brutto)   
Jakie podwyżki dostali pozostali pracownicy niestety tego nie wiemy. Przez dwa dni biuro prasowe ratusza nie zdołało wyliczyć średniego wynagrodzenia w urzędzie... No cóż... Warto dodać, że według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w drugim kwartale 2008 r. wyniosło 2 951,36 zł. brutto.  

Podwyżki, bo dobrze(?) pracują...  
Przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Grzymała, nie chciał komentować podwyżek wynagrodzenia jakie otrzymali wiceprezydenci. Grzymała twierdzi, że to sprawa prezydenta i jego ocena pracy podległych mu pracowników - oczywiście jeżeli porusza się w funduszach które radni zapisali w budżecie miasta na administrację...
Jak na ironię, w ubiegłym tygodniu radni – po raz pierwszy odkąd prezydentem jest Jerzy Brzeziński - stwierdzili, że prezydent i podległy mu urząd nie realizują uchwał Rady Miasta. Ich zastrzeżenia wzbudziły co prawda tylko dwie z ponad 50 uchwał przyjętych w pierwszym półroczu 2008 roku, ale...
- Niewykonanie tych dwóch uchwał, a właściwie nie wywiązanie się z obietnic złożonych radnym, rzutuje na opinię o pracy prezydenta w pierwszym półroczu – mówi Maciej Borysewicz wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.
Zdaniem radnych z Komisji Rewizyjnej, która badała sprawę, nie zrealizowano uchwał odnośne utworzenia w mieście Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i „w sprawie wyrażenia zgody na realizację koncepcji budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży przy ul. Sikorskiego 166(...)”. Zdanie radnych z Komisji podzielili także inni radni, którzy podczas ubiegłotygodniowej sesji  na pytanie przewodniczącego „Kto jest za negatywną oceną realizacji uchwał?” niemal jednomyślnie podnieśli ręce w górę. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu.    
Prezydent Brzeziński zaskoczony przebiegiem głosowania skomentował to krótko: „Gratuluję państwu pomysłu.”
Warto dodać, że zgodnie z podziałem kompetencji pomiędzy wiceprezydentów za politykę oświatową – czyli m.in. realizację niezrealizowanej uchwały odnośnie Zespołu Szkół Drzewnych – odpowiada wiceprezydent Choiński, a za inwestycje – w tym utworzenie podstrefy ekonomicznej wiceprezydent Sroczyński.

***
Sprostowanie
Artykuł pt.: “Wakacyjne podwyżki w Ratuszu” (GB nr 263, 4 IX.08 - dop.red.), autorstwa CZ, nie prezentuje całej prawdy, wprowadzając w błąd czytelników.
Nieprawdziwe jest następujące stwierdzenie zawarte w powyższym artykule: “W wakacje dostali podwyżki. (...) Najwięcej – zgodnie z informacją udzieloną przez Łukasza Czecha z biura prasowego ratusza - dostali naczelnicy wydziałów. Ich pensje wzrosły – średnio – o około 1500 zł miesięcznie i dziś wynoszą – średnio – 5960 zł brutto”. Pensja naczelników Urzędu Miejskiego wzrosła o owe 1500 zł nie podczas jednej wakacyjnej podwyżki, tylko w ciągu kiku podwyżek od grudnia 2006 roku.
Nieprawdziwe informacje zawierają również stwierdzenia „W wakacje dostali podwyżki... W przypadku wiceprezydentów Krzysztofa Choińskiego i Marcina Sroczyńskiego wyniosły one ponad tysiąc złotych.” oraz „Mniejsze podwyżki prezydent Brzeziński dał swoim zastępcom. W tym wypadku wyniosły one po ok. 10%, ale oznacza to, że obaj panowie – Krzysztof Choiński i Marcin Sroczyński – zarabiają teraz ponad 10 650 zł miesięcznie. (Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi wiceprezydentów, każdy z nich w ubiegłym roku w ratuszu zarobił ponad 137 tys zł, czyli średnio po jakieś 11 400 zł  miesięcznie. Warto dodać, że wówczas ich miesięczna pensja wynosiła po około 9,6 zł. - oczywiście brutto)”. Pensja zastępców Prezydenta wynosiła około 9600 zł brutto na koniec roku 2006, a nie przed wakacjami 2008 roku, o czym autor artykułu został poinformowany w rozmowie telefonicznej. Od tego czasu pensja zastępców prezydenta, do wspomnianych 10650 zł miesięcznie, wzrosła nie za jednym razem, ale podczas trzech kolejnych podwyżek na przestrzeni półtora roku.
Łukasz Czech
Biuro Prasowe

Nasza odpowiedź na zarzuty Czecha odnośnie „nie prezentowania całej prawdy” w sprawie ratuszowych podwyżek już za tydzień.
Cezary Zborowski
redaktor naczelny
4lomza.pl Gazeta Bezcenna
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę