Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Prezydent Kaczyński u poszkodowanych przez wichurę

Główne zdjęcie
Prezydent Lech Kaczyński we wsi Tybory-Wólka

Prezydent RP Lech Kaczyński oglądał zniszczenia jakich dokonała sobotnia nawałnica w okolicach Wysokiego Mazowieckiego. Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński straty wyrządzone przez kataklizm szacuje na ponad 22 mln zł. Mieszkańcy wsi Tybory-Wólka opowiadali prezydentowi, że trąba powietrzna, która przeszła nad wioską porywała dachy i rozwalała drewniane stodoły. Straty są tu ogromne. Do wtorkowego popołudnia (choć od nawałnicy minęły już niemal trzy dni) w tej wsi, podobnie jak w 17 innych na terenie powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego nie było prądu...

Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński pokazuje Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na mapie miejsca gdzie było najwięcej zniszczeń
Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński pokazuje Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na mapie miejsca gdzie było najwięcej zniszczeń
Prezydent Lech Kaczyński we wsi Tybory-Wólka ogląda zniszczenia
Prezydent Lech Kaczyński we wsi Tybory-Wólka ogląda zniszczenia
Prezydent Lech Kaczyński we wsi Tybory-Wólka
Prezydent Lech Kaczyński we wsi Tybory-Wólka
Do ponad 22 mln zł strat jakie – wg. wyliczeń samorządowców - nawałnica wyrządziła na terenie powiatu wysokomazowieckiego trzeba doliczyć jeszcze  4 mln zł strat poniesionych przez mieszkańców powiatu zambrowskiego. To uszkodzone lub zniszczone budynki, ale przede wszystkim powalone drzewa w lasach... Starosta Bogdan Zieliński podaje, że na terenie powiatu powalonych zostało ok. 280 ha lasów, straty z tego tytułu szacuje się na 13 mln zł.

Zancznie niżej straty wycenia administracja rządowa. Obecny na spotkaniu z prezydentem wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski podawał, że nawałnica na terenie województwa podlaskiego zniszczyła 58 budynków mieszkalnych i 239 innych zabudowań.  Dodał, że oszacowane dotąd straty w budynkach mieszkalnych, to nieco ponad 1 mln zł, i taką kwotę rząd zamierza przekazać poszkodowanym mieszkańcom województwa. Łacznie straty w całym województwie podlaskim według niego wyniosły ok. 15 mln zł, w tym w gospodarstwach na kwotę ponad 10 mln zł. Dzierzgowski zapowiedział też, że jutro minister rolnictwa ma wydać rozporządzenie o zasadach wypłaty pomocy na odbudowę zniszczonych budynków gospodarczych.
 
Prezydent Lech Kaczyński podkreślał, że mieszkańcy, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy mogliby pomoc otrzymać znacznie szybciej gdyby Sejm przed kilkoma miesiącami przyjął jego projekt ustawy o Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych.
- Sądzę, że dlatego została odrzucona ta ustawa, że ona pochodziła z urzędu prezydenta. Innych uzasadnień nie widzę. Dzisiaj byłaby jak znalazł - powiedział L.Kaczyński.
Prezydent zapowiedział, że ponownie zgłosi projekt tej ustawy do parlamentu i wyraził nadzieję, że tym razem zostanie on zaakceptowany.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę