Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
źródło: bialystok.tvp.pl

Koszą nad Biebrzą

Główne zdjęcie
fot archiwum

Skończył się okres lęgowy ptaków i biebrzańscy rolnicy chwycili za kosy i kosiarki. Sianokosy nad Biebrzą to dobry interes i dla rolników, bo mają pasze i dopłaty z Unii, i dla przyrody. Wykoszone łąki to, wymarzone siedlisko dla rzadkich gatunków ptaków.

Szturm na biebrzańskie łąki. Najpierw przeprawa promem, przez rzekę. Bo gospodarstwa są po jednej stronie Biebrzy, a łąki - po drugiej. – Był mocny ruch na promie. 20 ciągników stało. Prom cały czas pracował, nie było ustanku – mówi Andrzej Bargłowski, sołtys wsi Mocarze.

Na biebrzańskich łąkach w tym roku sytuacja wręcz idealna - nie ma dużo wody i można wjechać ciągnikiem. Bywały lata, że można tu było wejść tylko z kosą, bo maszyny grzęzły w błocie. A siano rolnicy zwozili dopiero zimą, po lodzie. Tym razem rolnicy skoszą i zbiorą wszystko w ciągu kilku dni. – Warto kosić, bo to pasza jest i to nie byle jaka. Jak wczas to zrobić, to pachnie to siano, ono lepsze jak te z pola – zauważa Zygmunt Bargłowski, rolnik ze wsi Mocarze.

Rolnicy mają paszę dla bydła, ale nie tylko. Maja też unijne dopłaty. Za każdy hektar skoszonych łąk dostają 500 złotych. Dolina Biebrzy to ostoja rzadkich gatunków ptaków. Rolnicy mogą kosić tu łąki dopiero w sierpniu, po okresie lęgowym ptaków. To ważne by łąki nie zarastały. Na wykoszonych ptaki chętnie zakładają gniazda, łatwo znajdują pożywienie. – One wymagają koszonych łąk. To są takie gatunki jak rycyk, krwawodziób, czajka – potwierdza Piotr Marczakiewicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W dolinie Biebrzy rolnicy pracują dla przyrody, a przyroda dla nich. Gospodarze dbają o siedliska ptaków, a właśnie dla ptaków przyjeżdżają nad Biebrzę tysiące turystów, którzy zostawiają pieniądze w biebrzańskich gospodarstwach.

Joanna Gaweł, Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę