Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@
źródło: bialystok.tvp.pl

Pękają ściany kościoła w Piątnicy koło Łomży

Rysy w murach na razie nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, ale wymagają natychmiastowego zbadania oraz ustalenia przyczyn ich powstawania.

O stan zabytkowych murów kościoła niepokoi się zwłaszcza proboszcz parafii w Piątnicy. Kieruje on parafią dopiero od dwóch lat, każdego dnia z uwagą obserwuje pogarszający się stan budynku świątyni. Jak mówi ks. kan. Szczepan Dobecki, proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy k. Łomży – Wiadomo, że pęknięcia ścian mogą doprowadzić w przyszłości, nie daj Boże oczywiście do jakiejś katastrofy budowlanej, a tego byśmy na pewno nie chcieli.

Przyczyny powstawania pęknięć w murach kościoła na razie nie są znane. Prawdopodobnie jednak winny jest ciężki ruch samochodowy. – Nawał tych tirów, które pędzą drogą numer 61 przez Piątnicę powoduje, że te drgania mogą powodować właśnie zagrożenie tymi spękaniami kościoła w Piątnicy, ale specjaliści muszą to ocenić i dojść jakie są przyczyny – mówi Sławomir Zgrzywa konserwator zabytków z Łomży.

Specjalistów, którzy zajmą się także spękaniami na stropach wewnątrz kościoła piątniccy parafianie mogą spodziewać się już w przyszłym miesiącu. Za czterdzieści tysięcy złotych z programu ochrony dziedzictwa kulturowego ma zostać sporządzona dokładna dokumentacja. Dzięki niej zostanie nie tylko ustalona bezpośrednia przyczyna powstawania pęknięć. Jest ona także niezbędna przy staraniu się o kilkusettysięczną dotację unijną na kompleksowy remont świątyni.

 

Bogusław Bazydło, Obiektyw

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę