Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Odpowiedzialność hotelarzy

Trwa sezon urlopów i wycieczek. Ale nawet najwspanialsze wczasy mogą być zepsute przez nieprzyjemne zdarzenie – kradzież naszych rzeczy z pokoju hotelowego. Jak wynika z doświadczenia Delegatury Inspekcji Handlowej w Łomży – temat ten otacza wciąż sporo niejasności, co jest przyczyną licznych sporów.

Odpowiedzialność właściciela hotelu za rzeczy będące własnością gościa  powstaje z chwilą ich wniesienia na teren hotelu (rzeczy te powinny być zgłoszone właścicielowi hotelu, bądź umieszczone we wskazanym przez niego miejscu).  Odpowiedzialność ta nie może być zniesiona poprzez ustną, bądź pisemną  informację, iż hotel nie odpowiada za rzeczy pozostawione w pokoju hotelowym.
Odpowiedzialność hotelarza wyklucza jedynie sytuacja, gdy pokrzywdzony sam przyczynił się do kradzieży (np. nie zamknął drzwi od pokoju), lub szkoda powstała z winy osoby, która towarzyszyła gościowi hotelowemu, była u niego zatrudniona albo go odwiedzała.
Zakres obowiązku naprawienia szkody wobec gościa hotelowego jest ograniczony w ten sposób, iż jest on nie wyższy, niż stukrotność należności za wynajęcie pokoju liczonej za jedną dobę. Jednak odpowiedzialność za każdą rzecz nie może przekraczać pięćdziesięciokrotnej wysokości tej należności. Ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku, gdy właściciel przyjął rzeczy na przechowanie, albo odmówił przyjęcia na przechowanie, mimo, że miał taki obowiązek, a ponadto w sytuacji, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa osoby zatrudnionej w hotelu.
Dodać należy, iż o zaistnieniu szkody należy powiadomić właściciela hotelu niezwłocznie, w przeciwnym razie roszczenie o naprawienie szkody wygasa.
Podstawa prawna: art. 846-852 KC.
Porad udziela:
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku Delegatura w Łomży
Ul. Ksiącia Janusza I 1, 18-400 Łomża, tel. 0-86-216-51-54, 0-86-216-72-55.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę