Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Apel o pamięć...

Wojewoda podlaski Maciej Żywno zaapelował do mieszkańców regionu o uczczenie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. W najbliższy piątek 1 sierpnia o godz 17.00 na jedna minutę zostaną włączone syreny alarmowe Obrony Cywilnej na terenie całego województwa. Wojewoda apeluje do samorządowców i mieszkańców regionu o wywieszenie tego dnia biało-czerwonych flag państwowych

Jak podkreśla  Jolanta Gadek, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego, decyzję o włączeniu syren i o wzięciu udziału w ogólnopolskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podjął wojewoda Maciej Żywno na prośbę Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej p. Janusza Kurtyki oraz Podsekretarza Stanu w MSWiA p. Antoniego Podolskiego. Tego dnia na wszystkich budynkach urzędów państwowych zostaną wywieszone flagi narodowe.  Jednocześnie wojewoda  zwraca się do samorządów oraz mieszkańców województwa podlaskiego z apelem o wywieszenie flag państwowych w dniu 1 sierpnia w celu uczczenia tej ważnej historycznej daty i bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę.

Przypomnijmy Powstanie Warszawskie trwało 63 dni (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku).
Powstanie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji „Burza” i było ono połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego w „przeddzień” spodziewanego wejścia do Warszawy wojsk radzieckich. Niestety mimo heroicznej postawy żołnierzy AK powstanie zakończyło się kapitulacją. Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej.
Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę