Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Żywa lekcja historii... na Fortach

Grubo ponad tysiąc osób oglądało inscenizację obrony Łomży z 1920 roku. Inscenizację przygotowano na Forcie nr III w Piątnicy, to właśnie tu, przed 88 laty, przez pięć dni, Polacy powstrzymywali natarcie wielokrotnie silniejszych wojsk bolszewickich idących na Warszawę. Tak jak i w 1920 roku, także i dziś czerwonoarmistom nie udało się zdobyć Fortów.


Inscenizacje obrony Łomży przygotował ZHP Hufiec Nadnarwiański w Łomży, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 33 pp Strzelców Kurpiowskich w Łomży i Stowarzyszenie Klub Fort. Uczestniczyli w niej - poza harcerzami z Łomży, także kawalerzyści („kozacy”) z Grabowa i członkowie grupy rekonstrukcji historycznej z Iławy.

Organizatorzy inscenizacji podkreślają nieznane powszechnie, a ogromne z militarnego punktu wiedzenia, znaczenie obrony Łomży w wojnie polsko-bolszewickiej. Powstrzymanie na pięć dni nawały bolszewików idących na Warszawę dało szansę dowództwu wojsk Polskich na przegrupowanie, wyprowadzenie kontrataku znad Wieprza i „cudu nad Wisła” które uratowały Polskę.

210407125521.jpg
Foto:
Foto: przed bitwą
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: ostatnie ustalenia przed bitwą
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: zwiad bolszewików
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę