Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

BARCIE JAK NOWE !

W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie można podziwiać efekty przeprowadzonej niedawno konserwacji dwóch barci, które należą do najstarszych zabytków Skansenu. Pierwsza została wydrążona w pniu ponad 500-letniej sosny (ściętej w 1917 roku, w Suchym Borku koło Nowogrodu), drugą wykonano z pnia ponad 700-letniego dębu znad Pisy. Krążyły opowieści, że w jej wnętrzu ukrywali się liczni powstańcy 1863 roku z częścią swego uzbrojenia, zapasami żywności i umundurowania oraz rannymi. Z kolei, sosnowy kolos ma w swojej historii niezwykły epizod z okresu II wojny światowej, kiedy to posłużył żołnierzowi armii radzieckiej za stanowisko dla karabinu maszynowego, z którego ostrzeliwał niemieckie okopy.

Barcie po konserwacji
Barcie po konserwacji
Barcie przed konserwacją
Barcie przed konserwacją
Barcie przed konserwacją
Barcie przed konserwacją
 

Obie barcie ustawione w Skansenie w latach 30. XX wieku należą do nielicznych skansenowskich obiektów, które przetrwały zawieruchę wojenną. W latach 80. ubiegłego wieku zostały poddane impregnacji. Okazało się jednak, że wymagają ponownego zabezpieczenia. W czasie zabiegów konserwatorskich, przeprowadzonych latem 2008 roku, usunięto wszelkie zanieczyszczenia z pni i ich wnętrz oraz wstrzyknięto impregnat (ponad 400 litrów), który zabezpieczył odrzynki przed atakami pleśni, grzybów i owadów (przy okazji czyniąc kolorystykę pni bardziej wyrazistą). Po naprawie powróciły też daszki ochronne. Dzięki wykonanym pracom odnowione barcie przez kolejne lata będą zaświadczać o bogatej historii bartnictwa na Kurpiach.

Grzegorz Gwizdon
cz, 24 lipca 2008 16:21
Data ostatniej edycji: cz, 24 lipca 2008 16:46:48

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę