Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Piknik Militarny w Piątnicy

Setki łomżan, ale także podróżni jadący na i z Mazur, odwiedziło w niedzielę Forteczny Targ Staroci, który odbywał się na Forcie nr III w Piątnicy. Można było kupić, lub też tylko pooglądać, pamiątki przede wszystkim militarne, ale wśród wystawionych na handel „staroci”była także motorynka... Dla wielu jarmark był okazją do zapoznania się z historią. Na wycieczki po Forcie nr III w Piątnicy wszystkich chętnych zabierał płk. Ludwik Zalewski prezes Klubu Fort.

Trwająca około dwóch godzin podróż tylko po jednym z trzech znajdujących się w Piątnicy Fortów  unaocznia, jak cenne i ważne są te obiekty. Wybudowane na przełomie XIX i XX wieku przez Rosjan Forty miały umocnić pozycję carskiej armii w tej części Europy. Budowle zaprojektował jeden z wybitniejszych Rosyjskich inżynierów wojskowych gen. Wieliczko. Rosjanie Fortów w Piątnicy nie wykorzystali, ale Polacy kilkakrotnie. Po raz pierwszy w niespełna dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Latem 1920 roku pod Łomżę podeszły wojska armii sowieckich ciągnące na Warszawę. Broniący fortów Polacy powstrzymywali wielokrotnie liczniejsze siły wroga przez pięć dni umożliwiając tym samym przygotowanie kontrataku wojsk polskich i późniejszy „Cud nad Wisłą”. Właśnie to wydarzenie – obrona Łomża z lipca 1920 roku będzie odtwarzana za tydzień (27 lipca 2008r. godz. 13.00) na Forcie nr III w Piątnicy. Inscenizację przygotował  ZHP Hufiec Nadnarwiański w  Łomży we współpracy z Klubem Fort.

 
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę