Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Ikona

Ikona napierśna, XIX - wieczna, z warsztatu staroobrzędowców, tzw. pomorców z nad rzeki Wyg w Karelii, którzy sztukę odlewniczą doprowadzili do zdumiewającej perfekcji. Łączone zawiasem 2 plakietki z brązu ( 4 x 4,5 cm), wykładane błękitną a w narożach białą emalią, przestawiają wpisane w krzyż grecki: Trójcę Starotestamentową oraz Matkę Bożą z Dzieciątkiem.
W wyniku okrutnych prześladowań ( nie chodziło o dogmaty, ale obrzędowość i liturgię), przedstawiciele tego fenomenu religijno - kulturowego ok. 1830 r. schronili się w  Polsce, tworząc egzotyczny, maleńki kawałek starej Rosji. Na Mazurach do dziś przetrwał jedyny na świecie żeński klasztor starowierców.

Bolesław Deptuła
nie, 13 lipca 2008 20:40
Data ostatniej edycji: śr, 16 lipca 2008 18:40:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę