Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Współczesna: Po(d)liczone dni stuletnich rogatek

Główne zdjęcie
domek na rogu ul. Giełczyńskiej i Polowej

Za kilka dni zostanie wyburzony budynek na starych rogatkach Łomży – alarmuje Gazeta Współczesna. Chodzi o domek, w którym mieściła się kwiaciarnia na rogu ul. Giełczyńskiej i Polowej. Budynek powstał pod koniec XIX w. i (jeszcze) stoi, ale jego dni są już policzone. Pozwolenie na „rozbiórkę” budynku mieszkalno-usługowego przy pl. Niepodległości 16, czyli dawnych rogatek, wydał Bolesław Gadawski, p.o. kierownika łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku – podaje dziennik.

Współczesna podkreśla, że domek „do rozbiórki” stoi na granicy ochrony konserwatorskiej miasta. Ciągnie się ona od budynku przy zbiegu ul. Zjazd i Rybaki (siedziba Instalatora) wzdłuż Narwi do Sikorskiego. Potem od Szosy Zambrowskiej do ul. Polowej i 3-go Maja przez Wiejska do Zamiejskiej. Niestety z dnia na dzień zabytków Łomży ubywa zauważa dziennik przywołując walący się ostatnio gmach dawnego hotelu Metropol. Teraz przyszedł czas na kolejny stary dom – na rogu Giełczyńskiej i Polowej. Części działki i domu należą do kurii i miasta, a z wnioskiem o rozbiórkę wystąpił ekonom diecezjalny podkreśla gazeta.
- To skandal, że władze Łomży nie dbają o naszą przeszłość - złości się na łamach Współczesnej znany łomżyński artysta, malarz i scenograf Przemysław Karwowski. - Tu były przecież rogatki miasta, a dalej tylko pola i lasy! Do dziś jeszcze za rogatkami stoi kapliczka św. Mikołaja, który był patronem chroniącym od wilków, jak potocznie nazywano Prusaków – dodaje.
Tymczasem odmiennego zdanie jest wiceprezydent Łomży Marcin B. Sroczyński, którego także zapytała Współczesna.
- Ten budynek szpeci i stoi w pasie ruchu drogowego. Dziś nadaje się jedynie do rozbiórki! - mówi dziennikowi Sroczyński.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę