Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Młodzież pamięta o kurpiowskiej tradycji.

400 osób przewinęło się przez scenę obok skansenu w Nowogrodzie w jubileuszowych XV Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. Jak podkreślał nam członek jury muzyk Mirosław Dziewa – wykonawcy prezentowali bardzo wysoki poziom i jury miało miało trudne zadanie z wyborem zwycięzców. Muzyk nie krył zadowolenia z faktu iż dużo młodzieży kultywuje tradycje rodzinne i pamięta o swoich kurpiowskich korzeniach.

Czy to trudny wybór spowodował, że jury wyniki ogłosiło z ponad dwu godzinnym opóźnieniem? Nie wiemy, ale wiemy, że w kategorii solistów śpiewaczych jury przyznało cztery równorzędne pierwsze nagrody. Są to: Zofia Charamut, Katarzyna Załęska, Eugenia Kuliś i Anna Chmielewska. W kategorii zespół śpiewaczy dorośli triumfował zespól z Turośli, a wśród dziecięcych zespół ze Zbójnej.

Cały dzień w Nowogrodzie upłynął pod znakiem Kurpiów. Przed południem kolorowy korowód dotarł przed scenę obok skansenu i zaczęły się przesłuchania konkursowe. Wcześniej niż planowano wystąpiły zespoły z Białorusi i Ukrainy, które śpieszyły się na granicę. Zanim jednak wyjechały wzbudziły radość i zachwyt wśród zgromadzonej publiczności. Dopisała pogoda, dopisała publiczność, choć jak mówiła mi jedna z występujących kurpianka, mimo czasem żywej muzyki, publiczność tylko słuchała, nic nie rwała się do zabawy. Jak zwykle można było miło spędzić czas, kupić coś specjalnego do domu. Mało sprzedałam – mówi pani sprzedająca ręcznie haftowane chusty – wczoraj dwie sztuki a dzisiaj jeszcze żadnej. Tradycyjnie już można było spróbować lokalnych specjałów, wzbogacić się o ręcznie malowane obrazy czy wykonane przez lokalnego artystę Kazimierza Krupińskiego rzeźby.
Foto:
Foto: fot Iwo
Foto: fot Iwo
Foto: fot Iwo
Foto: fot Iwo
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę