Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Otworzyli most w Morgownikach

Główne zdjęcie
Przez most na Pisie w Morgownikach można już przejechać. (fot. UMiG Nowogród)

Po blisko dwóch latach most na Pisie w Morgownikach ponownie jest przejezdny. W ubiegłym tygodniu most przeszedł pomyślnie próbę obciążenia, a dziś inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję o dopuszczeniu go do ruchu. Przypomnijmy most miał być otwarty jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale przeprowadzona wówczas próba obciążeniowa wykazała że jest on za słaby. Konieczne okazało się wzmocnienie stalowej konstrukcji mostu... Teraz jest już stabilny.

Most na Pisie w Morgownikach usytuowany jest na drodze wojewódzkiej nr 648 Miastkowo – Nowogród – – Stawiski. Jeszcze do niedawana most był drewniany. W połowie 2006 roku okazało się, że jego konstrukcja się rozpada co przesądziło o jego natychmiastowym zamknięciu.
Prace nad nową żelbetonową konstrukcją mostu zaczęły się w maju ubiegłego roku. Początkowo zakładano, że  potrwają one około 6 miesięcy. I prawie się udało. Most w tym terminie rzeczywiście wybudowano, tyle tylko, że nie wytrzymał on prób obciążeniowych. Wykonawca musiał wzmocnić jego konstrukcję – co jak podaje Urząd Marszałkowski w Białymstoku kosztowało go około 300 tysięcy złotych i zajęło kolejne kilak miesięcy.
Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu próby obciążeniowe wykazały, że tym razem przeprawa jest stabilna, a Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o jego otwarciu z klauzulą natychmiastowej wykonalności ze względu na ważne względy społeczne.
Dodajmy tylko, że cały remont mostu kosztował około 7 mln zł. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu samorządu województwa podlaskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę