Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

„Trzecie” LO bez przemocy

Łomżyńskie III Liceum Ogólnokształcące uczestniczyło w ogólnopolskim programie „Szkoła bez przemocy”. Zwieńczeniem całorocznych działań były wczorajsze zajęcia wychowawcze i spotkanie z policją, przeprowadzone w ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia szkoły bez przemocy. Tego dnia uczniowie w grupach dyskutowali na temat przyczyn, przejawów i skutków zachowań agresywnych z różnych punktów widzenia - ofiary, świadka i sprawcy.

Celem programu, nad którym patronat objął Prezydent RP Lech Kaczyński, było przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia oraz narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Przystępując do niego, III Liceum Ogólnokształcące w Łomży przyjęło do realizacji Kodeks przygotowany przez Radę Programową kampanii. Podstawową zasadą tego Kodeksu była konieczność budowania wspólnoty szkolnej, której członkami są wszyscy uczestnicy szkolnego życia - nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. W Kodeksie zwrócono również uwagę na potrzebę diagnozowania problemu przemocy, natychmiastową reakcję na wszelkie przejawy agresji oraz prawo wszystkich zainteresowanych grup do edukacji na ten temat. Podkreślono również konieczność współdziałania ze środowiskiem pozaszkolnym.
Wczoraj w Dniu szkoły bez przemocy w łomżyńskim III LO odbyły się specjalne zajęcia wychowawcze i spotkania z policją. Uczniowie w grupach dyskutowali na temat przyczyn, przejawów i skutków zachowań agresywnych z różnych punktów widzenia (ofiary, świadka i sprawcy). Wskazywali sposoby przeciwdziałania przemocy w szkole. Swoje spostrzeżenia i refleksje przedstawili w formie plakatów, które zostały zaprezentowane na forum szkoły i ocenione przez jury. Do najciekawszych haseł z plakatów uczniowskich możemy zaliczyć slogany typu: Bądź wojownikiem dobrej mocy – nie używaj przemocy, Używając przemocy, nie oczekuj pomocy, Ci co przemoc rozsiewają, ofiarami jej się stają, Na podwórku, w domu, w szkole bez przemocy życie wolę, Złość, agresja, przemoc – to dzisiejsza niemoc.
Ważnym punktem obchodów Dnia szkoły bez przemocy była prelekcja przedstawicieli policji. W wypowiedzi podkreślono znaczącą rolę świadka w przeciwdziałaniu przemocy, zachęcono też do korzystania w sytuacjach zagrożenia z telefonów alarmowych.
W przygotowanie i przeprowadzenie akcji Dzień szkoły bez przemocy zaangażowali się wszyscy uczniowie, szczególnie zaś młodzież z klasy II b, która poprzez spektakl pt Spotkanie zaprezentowała swój pomysł na propagowanie życie bez przemocy. Uczniowie wykazali się inwencją, umiejętnościami organizacyjnymi i talentem aktorskim.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę