Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

20 - lecie „Papieskiej Dziesiątki”

„Tak bardzo bym chciał, abyście wszyscy mieli w swych domach atmosferę prawdziwej miłości” - Jan Paweł II. - Takie hasło towarzyszyło uroczystym obchodom jubileuszu 20 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży. Nauczanie Jana Pawła II od wielu lat wyznacza kierunki wszelkich działań wychowawczych, opiekuńczych i dydaktycznych w tej placówce oświatowej.

Świętowanie rozpoczęło się już w poniedziałek 26 maja  Świętem Rodziny obchodzonym w klasach I – VI. Popłynęły gorące życzenia dla Mam i Tatusiów ze szczerych dziecięcych serduszek. W programie odchodów Święta Szkoły znalazł się również Sportowy Turniej Rodzinny klas I. W zawodach brali udział pierwszoklasiści wraz z rodzicami. Prawdziwe sportowe emocje towarzyszyły zawodnikom i kibicom.
W piątek  30.05.08r. o godz. 12.00 świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta sprawowana przez J. E. ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Łomży. W Eucharystii modliliśmy się m.in.za Jana Pawła II, Rodzinę Szkół im. JPII, dyrekcję, pracowników administracji i obsługi, za nauczycieli i wychowawców, emerytów, zmarłych pracowników szkoły, za dzieci i rodziny polskie. We Mszy Świętej uczestniczyli zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie oraz rodzice SP nr 10, poczty sztandarowe z placówek z Rodziny Szkół im Jana Pawła II m.in. z Wilna,  Kupisk, Nowogrodu, Narzymia, Olszewa Borek, Kleosina, Ciechanowca. W homilii ks. biskup zwrócił uwagę na potrzebę chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia. Przypomniał zgromadzonym w świątyni tę największą prawdę, że Bóg jest miłością. Podczas Mszy Świętej popłynęły także gorące słowa dla solenizanta – proboszcza parafii Bożego Ciała w Łomży ks. prałata Ferdynanda Gryszki, który dyrekcji, nauczycielom i uczniom złożył życzenia z okazji jubileuszu.
O godzinie 13.30 w sali gimnastycznej SP nr 10 w Łomży rozpoczęły się główne uroczystości jubileuszowe. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Hanka Gałązka powitała dostojnych gości: J. E. ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego, wojewodę Wojciecha Dzierzgowskiego, przewodniczącego rady Miasta Łomży p. Wiesława Grzymałę,   prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego, zastępcę prezydenta Krzysztofa Choińskiego, mera rejonu solecznickiego p. Leonarda Talmonta, prezesa oddziału solecznickiego Związku Polaków na Litwie p. Zdzisława Palewicza, wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty p. Jolantę Malinowską, p. Wojciecha Kowalika z Wydziału Oświaty w Łomży, przewodniczącą Komisji Oświaty Kultury i Sportu, byłą Przewodniczącą Rady Rodziców w SP nr 10 p. Alicję Agatę Gołaszewską, ks. prałata Ferdynanda Gryszkę, prezesa Związku Niewidomych w Białymstoku p. Teresę Szumowską, sponsorów i darczyńców oraz rektorów wyższych uczelni, dyrektorów łomżyńskich szkół i przedszkoli, nauczycieli i pracowników emerytowanych, rodziców i delegacje uczniów ze wszystkich klas.
Dostojni goście zostali poproszeni do otwarcia Sali Patrona.  Przecięcia wstęgi dokonali: J. E. ks. biskup Tadeusz Bronakowski, który również ją poświęcił,  wojewoda Wojciech Dzierzgowski oraz pani dyrektor Hanka Gałązka. W tym czasie w sali gimnastycznej można było obejrzeć prezentację multimedialną ukazującą historię szkoły. Łza zakręciła się w oku, gdy ukazały się na slajdach twarze zmarłych przed laty nauczycieli, zdjęcia ukazujące chór szkolny „Ad libitum” oraz fotosy, na których rozpoznawaliśmy siebie sprzed wielu lat. Pani dyrektor zaprezentowała krótko historię szkoły, nadmieniając, że szczegóły zainteresowani znajdą w wydanej z  okazji jubileuszu monografii szkoły, którą każdy otrzymał na pamiątkę spotkania.
Następnie pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk zaprosiła wszystkich do obejrzenia programu artystycznego w wykonaniu uczniów „Dziesiątki” przygotowanych przez p. Joannę Lewczuk i p. Dorotę Żbikowską oraz p. Sławomira Dębka. Uczniowie zaprezentowali sceny z życia współczesnej rodziny polskiej, w której dominuje pogoń za świetną pracą, za pieniądzem, sukcesem, w której panuje (jak zauważył pan prezydent Łomży J. Brzeziński) pustka, samotność  i smutek. Młodzi artyści znakomicie wczuli się w role, ukazując, że każdy człowiek powinien dążyć do źródła, którym jest Jezus Chrystus. Charakter inscenizacji doskonale podkreślała dekoracja przygotowana przez p. Martę Kisiel. Na granatowym tle została umieszczona myśl papieża, obok biało – żółta flaga i herb Jana Pawła II a w centrum prosty drewniany krzyż  oświetlony w kulminacyjnym punkcie programu. Dzieci wpatrzone w krzyż odśpiewały hymn Rodziny Szkół JPII, w którym deklarują się:
„My, Jana Pawła uczniowie,
słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać,
pomagać ludziom i wciąż pamiętać
              Twoje myśli, które drogi wskazują,
              Twoje słowa, które uczą mądrości,
              Twoje czyny przepełnione miłością,
              By na zawsze czyste serca już mieć.”
Wszyscy zgromadzeni w sali byli wzruszeni i poruszeni częścią artystyczną. Po odśpiewaniu hymnu delegacja rodziców, nauczycieli i uczniów złożyła kwiaty przed popiersiem Patrona.
A potem popłynęły gorące życzenia dla pani dyrektor, pracowników szkoły oraz uczniów. To była bardzo miła chwila, gdyż okazało się,  jak wielu ludzi ceni SP nr 10 i dobrze jej życzy na następne dziesięciolecia, jak wielu szkoła ma przyjaciół. Życzenia od minister oświaty p. Szumilas odczytała p. Alicja Gołaszewska. Szczególnie gorące słowa uznania skierowali na ręce pani dyrektor goście z Litwy, prezes Związku Niewidomych oraz władze miasta. Była to szczególna chwila dla pani dyrektor Hanki Gałązki, która 20 lat swego życia ofiarowała  szkole, którą tworzyła. W tym dniu pięknymi albumami o Patronie szkoły obdarowano również wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi pracujących w placówce od 20 lat.
W czasie uroczystości sponsorzy i darczyńcy szkoły, ci wszyscy, których nazywa się przyjaciółmi SP nr 10 w Łomży przypieczętowali przyjaźń wbiciem gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru. Jako pierwszy aktu tego dokonał J. E. ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Również przedstawiciele uczniów  – ucz. klasy VI F Katarzyna Dłużniewska i Karolina Żbikowska umieściły na drzewcu gwóźdź otrzymany podczas pielgrzymki Rodziny Szkół na Jasną Górę w październiku 2007 roku.
Z okazji jubileuszu szkoła ogłosiła konkurs literacki i plastyczny, którego hasłem była myśl papieża:  „Tak bardzo bym chciał, abyście wszyscy mieli w swych domach atmosferę prawdziwej miłości”. (Jan Paweł II) Na konkurs napłynęło wiele prac. Najlepsze prace plastyczne, wiersze i opowiadani, listy i kartki z pamiętnika nagrodzono podczas uroczystości. Protokół odczytała wicedyrektor Wiesława Domalewska, a p. dyrektor Hanka Gałązka i p. Edyta Ejsmond wręczyły laureatom nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz p. S. Borawskiego (Music Ton ) p. A. Sacharczuka (Nordcom). Nagrodzone prace plastyczne można było oglądać na wystawie przygotowanej w holu szkoły, a prace literackie opublikowano w specjalnym biuletynie twórczości, który otrzymali wszyscy laureaci konkursu.
Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych pani wicedyrektor Jadwiga Kirejczyk zapowiedziała słodka niespodziankę. Nie były to wprawdzie papieskie kremówki, ale ufundowany przez cukiernię „Okruszek” pyszny tort, do degustacji którego zaproszono wszystkich obecnych na sali. Tym miłym akcentem zakończono oficjalne obchody jubileuszu 20 – lecia Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży.
Warto dodać, że na szkolnych korytarzach przygotowano ekspozycję prac plastycznych, okolicznościowe gazetki, można było obejrzeć okolicznościowe karty pocztowe przygotowane przez druha H. Karwowskiego, kroniki szkoły, Szkolnego Klubu Sportowego „Łomżyczka 10” i chóru „Ad libitum”, kroniki klasowe, otrzymać na pamiątkę wydanie specjalne gazetki szkolnej „Strzał w dziesiątkę” oraz wspomnianą monografię szkoły. Wszyscy zainteresowani zwiedzali Salę Patrona, w który podziwiać można piękny portret papieża JPII namalowany przez ucznia p. Teresy Adamowskiej – Marcina Olkowskiego , ekspozycję fotografii z pobytu Ojca Świętego w Łomży i przedstawicieli naszej szkoły w Rzymie, ekspozycję znaczków i kart pocztowych, medali, korespondencji z Ojcem Świętym.
Jubileusz  świętowano jeszcze w sobotę 31.05.08 r. W tym dniu na placu przed szkołą rodzice, nauczyciele i uczniowie zorganizowali piknik rodzinny, podczas którego można było obejrzeć występy uczniów klas I – III, popisy muzyczne i taneczne zespołów „Nastolatki”  ze Szkoły im. Jana Pawła II  w Wilnie, „Solczanie” z  Solecznik i  Małego Płocka oraz festiwal Talentów uczniów klas IV – VI SP nr 10 w Łomży. Można było degustować wypieki rodziców, babkę ziemniaczaną, chleb ze smalcem i ogórkami. Wielu uczestników pikniku wzięło udział w loteriach, grach i konkursach różnego typu. Dla zainteresowanych przygotowano przejażdżki konne i pojazdem terenowym, pokazy sprzętu strażackiego i ratownictwa medycznego. Dopisała pogoda i humory. Zaangażowanie rodziców gwarantowało dobrą zabawę i świadczy o bardzo dobrej współpracy rodziców ze szkołą. Piknik okazał się doskonałym zwieńczeniem obchodów jubileuszu 20 – lecia szkoły.

Wiesława Domalewska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę