Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zachowaj ostrożność w lasach – apelują strażacy

Główne zdjęcie
stopień zagrożenia pożarowego lasów z 28 maja 2008 godz. 13:00

W lasach wokół Łomży obowiązuje duże zagrożenie pożarowe. Wczoraj po południu w lasach Nadleśnictw Nowogród i Łomża wilgotność ściółki wynosiła tylko nieco ponad 11%. Tymczasem z danych meteorologów wynika, że weekend zapowiada się bardzo ciepły, a po niedzieli temperatury powietrza w Łomży mogą sięgnąć nawet 30 st. Celsjusza. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich.

- Z danych Komendy Głównej PSP wynika, że nieostrożność ludzi i celowe podpalenia to około 70% pożarów w lasach. Pozostałe  30% stanowią przypadki, w których nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny. Jesteśmy jednak przekonani, że one także zostały spowodowane przez człowieka – podkreśla w apelu bryg. Ireneusz Denysiuk z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - W bieżącym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 3 pożary. Zbliża się okres słonecznej pogody, która przyczynia się do występowania III stopnia zagrożenia pożarowego (zagrożenie pożarowe lasu duże - najwyższe), apelujemy do społeczeństwa o szczególną ostrożność i przestrzeganie zakazów - dodaje.
Pożar ściółki, która zawsze zapala się pierwsza, rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę. Jeśli dojdzie do pożaru wierzchołkowego, przerzucaniu płomienia z wierzchołków drzew przez wiatr prędkość wzrośnie do nawet 60 km/h. Od momentu zapalenia pierwszego źdźbła przez np. niedopałek do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może więc spłonąć kilka hektarów lasu.
Komendant apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich np. na terenach rekreacyjnych.
- Warto tu pamiętać o zakazie dokonywania jakichkolwiek czynności mogących spowodować pożar na terenie lasów, łąk i wrzosowisk. Dotyczy to szczególnie palenia tytoniu, rozniecania ognisk w miejscach niedozwolonych, pozostawianiu węgla drzewnego po grillu, wyrzucania z pojazdów nie zgaszonych zapałek i niedopałków papierosów, wjeżdżania i parkowania samochodów w miejscach występowania suchej trawy jak również używania kuchenek turystycznych w miejscach do tego celu nie przeznaczonych – podkreśla komendant Denysiuk.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę