Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Skorzystaj z bezpłatnych badań

Do wykonania bezpłatnej kolonoskopii, badań mammograficznych i cytologicznych zachęca Szpital Wojewódzki w Łomży. Badania będą wykonywane w ramach programów profilaktyki nowotworowej. Z wykonalnością tych badań w regionie jest źle, szczególnie na terenie powiatu łomżyńskiego i kolneńskiego - mówił podczas specjalnej konferencji prasowej Adam Dębski rzecznik podlaskiego Oddziału NFZ. Poinformował, że tylko 30 % pań z odpowiedniej grupy wiekowej skorzystało dotychczas z bezpłatnych badań mammograficznych. Podobne, niskie wyniki obserwowane są też w zakresie wykonalności bezpłatnych badań cytologicznych – dodał rzecznik podlaskiego NFZ-tu. W tym przypadku średnio również co trzecia kobieta w podlaskim wykonuje regularnie to badanie.

Przypomnijmy Szpital Wojewódzki w Łomży wykonuje oba badania bezpłatnie. Do wykonania cytologii zaproszone są panie w wieku od 25 do 59 lat, ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii. Na to badanie nie jest wymagane skierowanie. W ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi panie w wieku od 50 do 69 lat mogą wykonać bezpłatną mammografię. Warunkiem jest ubezpieczenie w Podlaskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia i uzgodnienie terminu badania w rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.Do kolonoskopii czyli badania jelita grubego kwalifikują się trzy grupy osób. Od 50-ciu do 65-ciu lat jeśli nie miały objawów nowotworu i od 40-stu do 65-ciu lat, jeśli u krewnych pierwszego stopnia wykryto taki nowotwór. Na badanie koniecznie powinny zgłosić się osoby w wieku od 20 do 65 lat, jeśli rak jelita grubego występuje w rodzinie.
Na mammografie i cytologię NFZ będzie wysyłał zaproszenia do pacjentek z listą placówek, które te badania wykonują. Akcję zachęcania do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych ma wesprzeć kampania medialna, współpraca z samorządami, obecność przedstawicieli NFZ-tu na festynach oraz akcje profilaktyczne nawet już w przedszkolach.
       

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę