Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

Będzie apelacja w procesie za odmowę badań prenatalnych

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku trafiło odwołanie od wyroku zasądzającego małżeństwu z Łomży odszkodowanie w procesie wytoczonym za odmowę badań prenatalnych – podała PAP. Apelację złożył łomżyński szpital, od którego łomżyński sąd zasądził małżeństwu łącznie blisko 200 tys. zł odszkodowania i ponad 2 tys. zł comiesięcznej renty.

Przypomnimy to precedensowy proces, który ciągnie się już od kilku lat. Małżeństwo z Łomży oskarżyło tutejszy szpital i jego lekarzy, że pozbawili ich możliwości wykonania badań prenatalnych, od których wyniku kobieta uzależniała, czy urodzi drugie dziecko, czy też – jeśli będzie genetycznie chore tak jak jej pierwsze dziecko - zdecyduje się na aborcję. W pierwszym procesie sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego. Uznał on, że małżeństwo ma prawo do dochodzenia od szpitala w Łomży kosztów utrzymania niepełnosprawnego dziecka, których nie musieliby ponosić, gdyby szpital nie pozbawił ich praw do decyzji o legalnym przerwaniu ciąży.
W grudniu ubiegłego roku, w drugim procesie, głównie w oparciu o opinie biegłych sąd uznał, że przez odmowę badań prenatalnych naruszone zostały prawa małżeństwa do planowania rodziny i uniemożliwiono im podjęcie decyzji dotyczącej aborcji. Sąd zasądził odszkodowanie od szpitala w łącznej kwocie 192 tys zł z odsetkami i dwie comiesięczne renty na łączną kwotę 2,2 tys zł - za utratę możliwości pracy i zwiększone obciążenia utrzymania chorego - z rzadką wadą genetyczną - dziecka. Jednocześnie sąd  w całości oddalił powództwo wobec dwojga lekarzy z łomżyńskiego szpitala, uznając, że w ich przypadku doszło do „nienależytej staranności”, za co odpowiedzialność przejmuje pracodawca.
Jak poinformowano PAP w czwartek w sądzie apelacyjnym, termin rozprawy odwoławczej może być wyznaczony pod koniec czerwca.

Dodajmy, że w pierwszym procesie, którego wyrok jest już prawomocny, sąd przyznał kobiecie 60 tys. zł zadośćuczynienia na naruszenie jej praw jako pacjenta.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę