Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

217 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kompania Honorowa Wojska Polskiego, orkiestra dęta, dziesiątki pocztów sztandarowych, delegacje organizacji, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych wzięli udział w łomżyńskich obchodach 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podniosła uroczystość rozpoczęła się na Placu Papieża Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych po czym przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy uroczyście przemaszerowali ulica Dworną do Katedry Łomżyńskiej, gdzie Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. prałat dr Wojciech Nowacki rektor Wyższego Seminarium Duchownego.

Przemawiając do zebranych na Placu Papieża Jana Pawła II w Łomży, prezydent miasta Jerzy Brzeziński analizując zapisy Konstytucji 3 Maja nawiązywał do współczesności. Podkreślał, że  historyczna w dziejach Polski i Europy Konsytuacja była przepełnione duchem patriotyzmu.
- Ojczyzna jako dobro wspólne przedkładana jest przez twórców Konstytucji 3 Majowej nad własny interes – mówił prezydent Brzeziński i dodawał, że „Konstytucja runęła pod ciosami targowickiej zdrady” i nie udało jej się wcielić w życie.
- Z bólem serca obserwujemy dzień dzisiejszy, gdzie również egoizm, prywata, wysuwanie na pierwszy plan grupek interesów. Mieć nad być ma dziś oblicze dnia codziennego, a nam potrzeba spokoju i wewnętrznego ładu zaniechania politycznych przepychanek i owych sporów. Gry pozorów – podkreślał Brzeziński.
Prezydent Łomży mówił także, że dziś potrzeba nam patriotyzmu, którym przepełniona była Konstytucja 3 Maja.
- Nie może go przesłonić ani globalizacja, ani kosmopolityzm, ani szeroko pojęta europejskość – mówił do zebranych Brzeziński.
   
Po prezydencie głos zabrał wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. On, podkreślając znaczenie Konstytucji 3 Maja i jej doniosłej roli, zachęcał do „odważnego  i nowoczesnego” myślenia o Polsce.
- Obecnie kiedy minęły cztery lata naszego członkowska w Unii Europejskiej możemy odważnie i nowocześnie myśleć o Polsce. Nie bójmy się wyzwań. Wykorzystajmy nowe szanse – mówił Dzierzgowski.

Następnie delegacje złożyły kwiaty przed znajdującym się tu pomnikiem „W Hołdzie Żołnierzom 33 Pułki Piechoty”, po czym przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy uroczyście przemaszerowali ulica Dworną do Katedry Łomżyńskiej, gdzie Mszę Świętą  w intencji Ojczyzny  odprawił ks. prałat dr Wojciech Nowacki rektor Wyższego Seminarium Duchownego.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę