Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@
źródło: gazeta.pl /Monika Żmijewska

Duch Newmana w Łomży: plener Tarasewicza

Główne zdjęcie
Wojciech Zubala i Leon Tarasewicz

Przyjechali do Łomży na tydzień, powłóczyli się po niej, popatrzyli z perspektywy przyjezdnego, w niedzielę odjadą. Ale coś po nich zostanie. Może jabłoń na rynku, może rozjarzona czerwienią hala targowa, a może miernik złości i euforii

Swoich studentów z warszawskiej ASP do Łomży przywiózł Leon Tarasewicz, wybitny polski malarz współczesny. A że większość organizowanych przezeń plenerów to imprezy niekonwencjonalne, czerpiące z genius loci i związanych z nim ludźmi (były już choćby spotkania z Zenkiem z Hajnówki i Nikiforem z Krynicy, choć nie żyją od lat!), tak i teraz plener łomżyński to przedsięwzięcie z "kluczem". Jest nim ekspresjonista amerykański Barnett Newman (1905-1970).

Gdyby kogoś na łomżyńskiej ulicy zapytać, skąd wywodzą się korzenie owego artysty, zapewne większość - jak i wiele osób zajmujących się sztuką - nie miałaby pojęcia, że właśnie z Łomży. W efekcie, tak jak Andym Warholem mogą szczycić się maleńkie słowackie Medzilaborce, tak Łomża może czerpać z potencjału Newmana, choć tę wiedzę trzeba dopiero propagować. Ten jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa abstrakcyjnego XX w. co prawda urodził się już w Stanach, ale jego rodzice opuścili carską Łomżę ledwie pięć lat wcześniej, w 1900 roku.

- Obok Marca Rothko czy właśnie Warhola, Newman jest jednym z tych artystów tworzących w Ameryce, którzy mają swoje korzenie w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi Tarasewicz. Przypomina o tym studentom cały czas i ma w tym ukryty cel. Nie wystarczy mu bowiem, by jego podopieczni weszli w miejską przestrzeń i po prostu zaczęli malować, to byłoby zbyt proste. Poprzeczkę ustawił wysoko, chce, by doskonalili warsztat intelektualny. Wywożąc studentów w miejsca z osobowością, o sporym znaczeniu kulturowym oferuje im jednocześnie przyspieszony kurs patrzenia na świat. Zaprosił ludzi, którzy studentom (i miejscowym - bo w wieczornych wykładach i projekcjach mógł uczestniczyć każdy chętny) opowiadają o Newmanie oraz wielokulturowej przeszłości Łomży.

I postawił pytanie: Jak to się stało, że energia z niewielkiego miasta z wschodniej Europy może się zmaterializować w tak znakomity sposób w Nowym Jorku? Czy polsko-żydowska przeszłość rodziny Newmanów miała istotny wpływ na twórczą postawę malarza?

- Pewnie, że tak - mówi Wojciech Zubala, asystent Tarasewicza: - Ja na przykład Newmana bardziej poznałem dopiero tutaj. Okazuje się, że przeszłość jego rodziny miała wpływ na jego późniejsze traktowanie sztuki. Łomża była niegdyś ważnym ośrodkiem talmudycznym, co z kolei miało silny wpływ na sposób myślenia. Rodzice kultywowali tradycje i religię. A religia żydowska jak wiadomo - jest szczególna. Są w niej pierwiastki duchowe, jest też intelektualizm. I malarstwo Newmana ma właśnie intelektualną siłę. Bez Łomży w historii rodziny Newmanów - mogłoby takiego malarstwa nie być.

Plener to także na swój sposób pochwała energii tkwiącej w mniejszych ośrodkach. Tarasewicz: - Studenci winni zrozumieć, że te najważniejsze rzeczy na świecie nie muszą być daleko. Mogą być tuż tuż, na wyciągnięcie ręki.

Jest też przykazanie: nie chodzi o to, by namalować coś jak Newman, i niewolniczo trzymać się jego stylu. Chodzi raczej o to, by - jak określa to Tarasewicz - dla studentów "osoba Newmana była moralnością".

przeczytaj pełen tekst 

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę