Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Trybuna, orzeł i... zostanie

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zabrali się za modernizację Placu Niepodległości. Nieco starszym mieszkańcom kojarzy się on z dworcem autobusowym, który znajdował się tu do początku lat 90-tych ubiegłego wieku, a także z pochodami i defiladami w związku ze świętami ustanowionymi przez komunistyczne władze PRL-u. Aby władze mogły spoglądać na defiladujący na placu naród wybudowano im specjalną trybunę. Jak się okazuje ona sama i znajdujące się na jej frontowej ścianie orzeł bez korony pozostaną nietknięte, bo jak twierdzą w ratuszu to nie godło PRL-u, a Herb Książąt Mazowieckich...

Innego zdania odnośnie „orła” jest historyk Sławomir Zgrzywa z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak podkreśla, gdy trybunę honorową budowano nikt nawet nie myślał o tym, aby zamiast godła państwa umieścić na niej Herb Książąt Mazowieckich.
- To zapewne przypadek sprawił, że można doszukiwać się w tej stylizacji godła PRL-u jakichś analogii z Herbem Książąt Mazowieckich – mówił Zgrzywa.
Historyk dodaje, że tak samo „udało się” także z nazwą Plac Niepodległości.
- Gdy dawny Plac Zambrowski pod koniec lat 60-tych nazywano Placem Niepodległości nikomu  nawet przez myśl nie przechodziło, że to dla uczczenia Święta Niepodległości 11 listopada (11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość – dop. red.), bo ta data w PRL-u była zakazana, a za jakiekolwiek próby kultywowania obchodów przedwojennego święta groziły surowe sankcje ze strony władz komunistycznych – dodaje Zgrzywa.

Kwestii czy na trybunie honorowej znajduje się godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czy też Herb Książąt Mazowieckich póki co ani Państwu, ani nam nie uda się rozstrzygnąć. Skutecznie utrudnia to bilbord z napisem „Łomża moje miasto”, który przed kilkoma miesiącami przysłonięto orła...

Wracając do przeprowadzanej modernizacji Placu Niepodległości, to jak podaje ratusz, teraz  zostaną wymienione chodniki i zburzone betonowe kwietniki, biegnące wzdłuż Placu po obu stronach trybuny honorowej. W ich miejsce usypana zostanie z ziemi skarpa, na której zostanie zasiana trawa i będą posadzone kwiaty.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę