Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Rekordziści z „punktami”

W niespełna rok po otrzymaniu prawa jazdy 21-latek - mieszkaniec wsi położonej niedaleko Wysokiego Mazowieckiego - za popełnione wykroczenia drogowe dostał 49 punktów karnych. Inny kierowca, tylko jednego dnia, „zarobił” 24 punkty. W pierwszym kwartale tego roku podlaska Policja skierowała do starostw powiatowych 88 wniosków o sprawdzenie kwalifikacji i 3 wnioski o cofnięcie prawa jazdy.

Niechlubnym rekordzistą w szybkości zbierania punktów karnych jest 21-letni kierowca poloneza. Mężczyzna uzyskał prawo jazdy 2 lipca 2007 roku. W niespełna 9 miesięcy nazbierał 49 punktów karnych za kilkadziesiąt wykroczeń drogowych. Już od samego początku lekceważył przepisy ruchu drogowego. W swojej krótkiej karierze za kierownicą zdążył spowodować kolizję, łamał znaki zakazu, parkował w miejscach niedozwolonych, a nawet jeździł bez zapiętych pasów. W rezultacie na jego konto wpłynęło 49 punktów karnych. 21-latek straci uprawnienie do kierowania. Aby móc znowu jeździć będzie musiał ponownie przechodzić kurs na prawo jazdy i zdawać egzamin.

Inny kierowca w ciągu jednego dnia przekroczył limit dopuszczalnych punktów karnych. Dwa miesiące temu niedaleko Łap 23-latek swoim volkswagenem wyprzedzał na skrzyżowaniu w rejonie przejścia dla pieszych. Złamał jednocześnie zakazy wyprzedzania i przejechał podwójną linię ciągłą. Policjanci podsumowali jego wyczyn, za który otrzymał 24 punkty karne. Łącznie od lipca 2007 do lutego 2008 jego konto wypełniło się 43 punktami. Teraz, żeby odzyskać prawo jazdy czeka go powtórny egzamin.

Zgodnie z kodeksem drogowym kierowcy, który w ciągu roku od uzyskania pierwszego uprawnienia do kierowania przekroczył 20 punktów karnych cofa się prawo jazdy. Osobę, której staż jako kierowcy jest dłuższy niż rok i przekroczyła limit 24 punktów na wniosek Policji organ wydający uprawnienie kieruje na powtórny egzamin.

W ubiegłym roku Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku skierował 297 wniosków o sprawdzenie kwalifikacji i 15 wniosków o cofnięcie uprawnień. W pierwszym kwartale 2008 roku 88 kierowcom sprawdzone zostaną kwalifikacje, a 3 z pewnością straci prawo jazdy.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę