Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Kleszcze zaatakują ze zdwojoną siłą, bo była lekka zima

10 tys. osób zakażonych groźnymi wirusami i bakteriami oraz śmiertelnie chore psy i koty - taki efekt może przynieść wysyp kleszczy – ostrzega dziennika Polska. Zdaniem specjalistów to efekt łagodnej zimy, która sprzyjała kleszczom. Tymczasem te kilkumilimetrowe pajęczaki, przenoszą niezwykle groźne dla ludzi choroby: boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu. Jak się okazuje już w ubiegłym roku w regionie nastąpił znaczący wzrost tych zachorowań.

 Z danych Państwowej Inspekcji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku wynika, że najwyższy wskaźnik zapadalności na boreliozę występuje na terenie powiatów hajnowskiego i kolneńskiego.  W przypadku powiatu kolneńskiego na wskaźnik ten – liczony na 100 tys mieszkańców – wynosi ponad 160.  Nieco lepiej je w powiatach grajewskim i łomżyńskim – wraz z miastem Łomżą. W pierwszym z nich wskaźnik ten wynosi 135, a w drugim 96,8. Tylko na ternie Łomży i powiatu łomżyńskiego w ubiegłym roku wykryto 111 przypadków boreliozy.
Specjaliści podkreślają, że ww odróżnieniu od odkleszczowego zapalenia opon mózgowych ( na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego w 2007 roku zanotowano 1 taki przypadek) na boreliozę nie ma szczepionki.
Przed zachorowaniem może uchronić nas jedynie profilaktyka. Groźne pasożyty najchętniej wgryzają się w skórę w okolicach głowy, uszu, zgięcia stawów, pach, pachwin, a także nóg i rąk. Dlatego po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i wytrzepać ubrania.
Na przykre konsekwencje ukąszenia przez kleszcze narażone są także zwierzęta. Dla zwłaszcza psów, kontakt z pajęczakiem może skończyć się babesziozą, bardzo niebezpieczną chorobą.
- Standardowym objawem jest nagła, bardzo silna osowiałość psa. Wtedy trzeba jak najszybciej przyjść do kliniki i zbadać krew pieska - tłumaczy na łamach dziennika Polska Katarzyna Zapaśnik, weterynarz z Ursynowskiej Kliniki Weterynaryjnej w Warszawie. Liczy się każda godzina od ukąszenia.
Sezon na kleszcze zaczyna się wczesną wiosną, kiedy tylko stopnieją śniegi, i trwa aż do jesieni - do października, listopada.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę