Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 grudnia 2023 napisz DONOS@

Święty Kościół Grzeszników...

Główne zdjęcie
Uczestnicy sympozjum naukowego "Święty Kościół grzeszników": jezuita ks. prof. dr hab. Józef Kulisz i dominikanin o. prof. dr. hab. Jacek Salij

- Czy Pan Bóg po to stworzył świat, aby go diabli wzięli...? – tymi słowami francuskiego myśliciela Pierre'a Teilharda de Chardin jezuita ks. prof. Józef Kulisz mobilizował słuchaczy do wysiłku refleksji na temat świętości i grzechu w świecie współczesnym. - Słychać narzekania na jednoczącą się Europę, ale co jako chrześcijanie robimy, aby jednoczyć ludzi w swoim miejscu zamieszkania i w pracy...? Kościół ma nieść jednoczącą moc Chrystusa! W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się sympozjum naukowe „Święty Kościół Grzeszników”, którego prelegentami byli wykładowcy odważnie stawiający pytania i diagnozy wykraczające poza obiegowe stereotypy.

ks. prof. Dariusz Kotecki, rektor WSD ks. dr Wojciech Nowacki, ks. prof. Mieczysław Ozorowski, ks. prof. Józef Kulisz i o. prof. Jacek Salij
ks. prof. Dariusz Kotecki, rektor WSD ks. dr Wojciech Nowacki, ks. prof. Mieczysław Ozorowski, ks. prof. Józef Kulisz i o. prof. Jacek Salij
Na zorganizowane z okazji XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej sympozjum przybyli wybitni księża profesorowie z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, m.in., prodziekan wydziału teologicznego ks. prof. Dariusz Kotecki.
- Grzechem jest zamknięcie się człowieka we własnym egoizmie, nawet biorącym się z pobożności – przekonywał ks. prof. Kulisz. - Religia Chrystusowa nie jest pobożnością indywidualną, a byciem dla innych, trudem jednoczenia rodzaju ludzkiego.
Ojciec prof. Jacek Salij w wykładzie „Świętość Kościoła a zło w Kościele” zwrócił uwagę, żeby nie nadużywać usprawiedliwiającej formuły, że wszyscy jesteśmy grzeszni.
- Owszem, jesteśmy grzesznikami, ale istnieje różnica między człowiekiem dążącym do stanu łaski uświęcającej a szują, który żyje w stanie grzechu. Nie wolno dać przyzwolenia na grzech.
Ks. prof. Stanisław Urbański analizował powszechny błąd w myśleniu, że zjawiska nadzwyczajne są istotą świętości.
- Świętość nie jest dla wybranych – przekonywał prelegent.  
Prowadzący sympozjum rektor WSD w Łomży ks. dr Wojciech Nowacki podkreślił, że grzech nie tylko w Kościele jest bardziej widoczny, gdyż świętość jest ukryta. Nawiązał do tego ks. prof. Kulisz, mówiąc, że seminaria – zdominowane przez dogmatykę i teologię biblijną - kształcą spowiedników, a nie kierowników duchowych, których domagają się współczesne wspólnoty.
- Fałszywe jest oczekiwanie, żeby Kościół już na tej ziemi przestał być niszczony i paraliżowany przez zło swoich własnych dzieci – stwierdził ojciec Salij. - Ale jeszcze bardziej fałszywe jest pogodzenie się z tym faktem.

Mirosław R. Derewońko

Dni Kultury Chrześcijańskiej będą trwały do niedzieli. Jeszcze dziś w sala widowiskowej Szkoły Katolickiej przy ul. Sadowej zostanie wystawiony  musical pt. „Nie lękajcie się”. Premiera musicalu, przygotowanego przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i młodzieży z Liceum Katolickiego, odbyła się w środę, a łomżanie mają okazję zobaczyć go jeszcze dziś (czwartek) o  godzinie 19.00  lub jutro o godzinie 16.00 i 0 19.00 w sali Szkół Katolickich.

Oto szczegółowy program Dni Kultury Chrześcijańskiej na najbliższe dni:

Piątek 18. 04. 08
Sala widowiskowa Szkoły Katolickiej ul. Sadowa
godz. 16.00 Musical „Nie lękajcie się” w wykonaniu alumnów WSD w Łomży i młodzieży z Liceum Katolickiego

Katedra
godz. 18.30 Koncert ewangelizacyjny zespołu IMAGO z wokalistką Sue Rinaldi

Sala widowiskowa Szkoły Katolickiej ul. Sadowa
godz. 19.00 Musical „Nie lękajcie się” w wykonaniu alumnów WSD w Łomży i młodzieży z Liceum Katolickiego

Sobota 19. 04. 08
Sala widowiskowa ŁOK ul. Nowa
godz. 10.00 Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej
godz. 18.00 Turniej - Koncert muzyczny zespołów seminaryjnych z Łomży, Białegostoku i Ełku.

Niedziela 20. 04. 08
Muszla na Zjeździe
godz. 7.30 IV Biały Rajd Pieszy ku pamięci Jana Pawła II. „Idąc głośmy Ewangelię” - Łomża – Drozdowo – Łomża

Katedra
godz. 18.00 Msza Święta kończąca „Dni”.
Po Mszy św. Koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, chórów łomżyńskich oraz Chóru Cantylena z Ostrołęki i Chóru Kameralnego z Suwałk

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę