Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

68. rocznica drugiej wywózki na Syberię

Dziś mija 68 rocznica drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir. Nastąpiła ona dwa miesiące po pierwszej deportacji, kiedy to na Syberię trafiło około 200 tysięcy osób. W kwietniu 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego wysłano w wagonach towarowych co najmniej drugie tyle osób. Byli to bogaci rolnicy, tak zwani kułacy, oraz rodziny oficerów wojska, policji i korpusu ochrony granic, którzy już wcześniej zostali wywiezieni do sowieckich łagrów i więzień, a także nauczyciele.

Kilka dni przed tą datą w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Łomży odbyło się spotkanie Związku Sybiraków. Jego gościem był dr Jerzy Milewski z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomniał on zebranym tragiczne wydarzenia z kwietnia 1940 r. i zmowę milczenia o tej tragedii narodu w czasach komunizmu.

- Na szczęście od kilkunastu lat możemy o tym mówić, Sybiracy mogą się organizować, są doceniani, ale przecież tysiące Sybiraków nie dożyło tego czasu – mówił w wywiadzie dla Radia Nadzieja dr Jerzy Milewski.

Pracownik białostockiego IPN podkreślił, że tragiczną historię ludzi wywiezionych z kraju Polacy muszą pamiętać. Warto ją utrwalać na kartkach papieru – czyli spisywać opowieści żyjących jeszcze zesłańców Sybiru.

Cała rozmowa z pracownikiem białostockiego IPN, dr Jerzym Milewskim, zostanie wyemitowana w audycji „Rozmowa Radia Nadzieja” w poniedziałek o godz. 9-30. Natomiast już dziś, w 68. rocznicę drugiej deportacji Polaków na Syberię, na antenie Radia Nadzieja będzie można wysłuchać wywiadu z ks. Janem Nowakiem o ks. Władysławie Bukowińskim - kapłanie polskich Kresów i więźniu sowieckich łagrów. Początek wywiadu o godz. 15-15.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę