Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.podlaska.policja.gov.pl

Jeden brał, drugi pośredniczył. Obaj zostali zatrzymani przez policję

Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali dziś dwóch mężczyzn podejrzewanych o przestępstwo korupcyjne. Jak informuje nadkom. Jacek Dobrzyński rzecznik prasowy KWP w Białymstoku 53-letni pracownik suwalskiego WORD podejrzewany jest o to, że jako egzaminator na prawo jazdy przyjął korzyść majątkową za pomoc w zdaniu egzaminu, drugi, 68-letni mieszkaniec Ełku miał pośredniczyć w tym niecnym procederze.

Policjanci podkreślają, że liczba ujawnianych przestępstw korupcyjnych rośnie z roku na rok. To efekt coraz większego doświadczenia policjantów w walce z tą formą przestępczości, ale też rosnącym sprzeciwem społecznym wobec wybierających „drogę na skróty”. Funkcjonariusze  przypominają, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta bądź wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa - zanim organ ten o nim się dowiedział.
- Jeżeli słyszałeś o korupcji i chcesz as o tym powiadomić - zadzwoń lub napisz e-mail do wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – telefon antykorupcyjny – 085/677 30 30 lub e-mail: korupcja@podlaska.policja.gov.pl.  - apeluje nadkomisarz Dobrzyński. -  Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość -  zapewnia policjant.

Najczęściej spotykanymi działaniami o charakterze korupcyjnym są:
  • przekupstwo (łapownictwo),
  • wykorzystywanie środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osobistych korzyści,
  • płatna protekcja,
  • handel wpływami, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów,
  • nieprawidłowości dot. zamówień publicznych, kontraktów, koncesji czy decyzji sądów,
  • uchylanie się przed obowiązkiem celnym, podatkowym itp.,
  • świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami z budżetu państwa i majątkiem, który jest dobrem publicznym,
  • faworyzowanie,
  • nepotyzm, kumoterstwo.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę