Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Pionierska suszarnio-spalarnia otwarta i poświęcona

Główne zdjęcie
Grzegorz Lewańczuk prezes MPWiK w towarzystwie prezesa EkoFunduszu

Mianem „królika doświadczalnego”, i „laboratorium wypracowywania lepszych rozwiązań” określano dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Wszystko za sprawą suszarnio-spalarni osadu, którą uruchomiono tu pod koniec ubiegłego roku, a dziś oficjalnie otwarto. To pierwsza tego typu i wielkości instalacja w kraju, dzięki której zamiast 7 tys. ton osadu rocznie, powstanie 10 raz mniej żużlu.

Spalarnio-suszarnię w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Zjazd w Łomży wybudowało konsorcjum polsko-niemieckie. Suszarnia jest niemiecka, a piec polski, ale wyprodukowany na licencji belgijskiej. Inwestycję w 40% sfinansowano z środków pozyskanych z Ekofunduszu, ale dołożyły się także Narodowy i Wojewódzki Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spalarnio-suszarnia uzyskany w wyniku oczyszczania miejskich ścieków osad - najpierw osusza, po czym spala, a ciepło z tego procesu służy do osuszenia kolejnej porcji „błota” osadowego.
Grzegorz Lewańczuk prezes MPWiK mówił podczas uroczystości otwarcia suszarnio-spalarni, że instalacja ta dopełnia zrealizowana przed kilku laty modernizację oczyszczalni ścieków.
- Wówczas bowiem nie był rozwiązany problem powstającego w wyniku oczyszczania osadu, który wywoziliśmy na pola, gdzie rozkładał się przez kilka lat – wyjaśniał Lewańczuk.    
Inwestycja kosztowała blisko 10 mln zł. Gro pieniędzy – ponad 3 mln zł – pochodziły z EkoFunduszu. To właśnie jego prezes podczas uroczystości otwarcia suszarnio-spalarni nazywał łomżyński MPWiK „królikiem doświadczalnym”i podkreślał, że pionierska inwestycja powinna znaleźć naśladowców w całym kraju.  

Po uroczystości przecięcia wstęgi symbolizującej oficjalne otwarcie suszarnio-spalarni instalację poświęcił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Odnosząc się do słów prezesa EkoFunduszu biskup podkreślił, że zrealizowana przez MPWiK inwestycja sprawia, że miasto staje się „nie tylko królikiem doświadczalnym, ale laboratorium, w którym wypracowywane są lepsze i pożyteczne społecznie rozwiązania”.
210407125521.jpg
Foto: Grzegorz Lewańczuk prezes MPWiK  w towarzystwie prezesa EkoFunduszu
Foto: przed otwarciem
Foto: zgromadzeni goście
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: ostatnie cięcie prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego
Foto: bp Stanisław Stefanek poświęcił inwestycję
Foto:
Foto: Grzegorz Lewańczuk prezes MPWiK
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę