Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uchwała o zamianie do kontroli

Główne zdjęcie
Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała i wiceprzewodniczący

Służby prawne wojewody mają się przyjrzeć czy uchwała Rady Miasta Łomża wyrażająca zgodę na wymianę budynku Zespołu Szkół Drzewnych na działki został podjęta zgodnie z prawem. Wątpliwości budzi procedura jaka doprowadziła do przyjęcia tej uchwały. W przedpołudniowym głosowaniu radni uchwały nie przyjęli – wyniku 9 „za”, 9 „przeciw”, przy 4 głosach „wstrzymujących się”, ale po południu gdy uchwałę ponownie poddano pod głosowanie, wynik był już pozytywny - 11 „za”, 8 „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”.

Chodzi o zapis art. 50 Statutu Miasta, czyli czegoś na kształt lokalnej konstytucji. W punkcie drugim tego artykułu zapisano w jakich sprawach radni mogą składać wnioski formalne. Katalog ten jest zamknięty.
Art. 50 STATUTU MIASTA ŁOMŻY z dnia: 14 maja 2003 roku (45/XIII/03 )  
punkt 2. Radni w trakcie obrad mogą zgłaszać wnioski formalne, do których zalicza się:
1) przerwanie, odroczenie lub zamknięcie obrad,
2) uchwalenie tajności głosowania,
3) uchwalenie imiennego głosowania,
4) zamknięcie listy mówców lub kandydatów,
5) odroczenie lub zamknięcie dyskusji,
6) przejście do porządku dziennego,
7) odesłanie do Komisji lub Prezydenta,
8) zmianę w sposobie prowadzenia dyskusji i przeprowadzenia głosowania,
9) ograniczenie czasu przemówień,
10) stwierdzenie quorum,
11) przeliczenia głosów
12) przestrzeganie regulaminu obrad.
Tymczasem podczas środowej sesji, gdy w pierwszym głosowaniu padł remis, co oznaczało, że uchwała nie została podjęta, a więc radni nie udzielili prezydentowi miasta zgody na dokonanie zamiany nieruchomości z wojewodą, wniosek formalny o przeprowadzenie ponownego głosowania nad tą uchwałą złożył radny Jerzy Brodziuk.
Wątpliwości może dopełniać także swoista „heca” jaka wyszła, gdy tuż przed końcem sesji radni przegłosowywali ten wniosek. Wówczas też z pierwszego liczenia głosów „za” i „przeciw” wyszedł remis...  
 
Lidia Stupak dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku podkreśla, że niewłaściwa procedura podjęcia uchwały może być przesłanką do jej unieważnienia, ale uzależnione jest to od  tego czy naruszenie prawa było istotne czy też mało znaczące.
Każda podejmowana przez radnych uchwała trafia do nadzoru wojewody. Władze miasta na jej przekazanie mają 7 dni od chwili podjęcia. Wówczas też prawnicy wojewody sprawdzą, czy przy podejmowaniu uchwały wyrażającej zgodę na zamianę Drzewnej na działki wszystko odbywało się zgodnie z prawem i czy sama uchwała jest ważna.

Przypomnijmy, że raptem kilka tygodni temu prawnicy wojewody za nieważną uznali uchwałę Rady Miasta Łomży w sprawie powiększenia Łomży (z 30 stycznia 2008 r.), bo dopatrzyli się w błędów, które uznali za istotne.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę