Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
źródło: bialystok.tvp.pl

W Domu Dziecka w Zambrowie uczą samodzielności

W Domu Dziecka w Zambrowie zlikwidowano stołówkę i pralnię, a wielki budynek przebudowano na kilka oddzielnych mieszkań. Przestał być instytucją, a stał się rodziną, która przygotuje dzieci do samodzielnego dorosłego życia.

Wychowawca pomoże, ale nie wyręczy. W zambrowskim domu dziecka główna zasada to: być samodzielnym. Starsze dzieci wszystkie obowiązki domowe wykonują samodzielnie. Jak mówi Martyna - Mieliśmy dużo czasu, żeby bawić się, a teraz musimy sobie jakoś czas podzielić. Tyle czasu na gotowanie, tyle na sprzątanie, a jak już mamy jakiś wolny czas, to sobie rozrywki szukamy. Ale czasu wolnego jest mało. Zawsze znajdzie się pomysł na jego praktyczne wykorzystanie. Na przykład zrobienie świątecznych dekoracji, które potem można sprzedać. To procentuje w przyszłości - bo dom dziecka pomaga w poszukiwaniu pracy.

Najpilniejsi mogą liczyć też na mieszkanie. W ciągu ostatnich pięciu lat dom dziecka zdobył pieniądze na dziesięć własnościowych kawalerek. - Od sponsorów, od fundacji. Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej w Baranowie koło Poznania w bardzo dużym stopniu dofinansowuje nas - powiedziała Jadwiga Paździor, dyrektor Domu Dziecka w Zambrowie.

Wszyscy podkreślają, że żyją tu jak w dużej rodzinie. Dzieci znajdują wsparcie wychowawców, a ci chcą zapewnić im dobry start w dorosłe życie. Jak mówi Sabina Tarnowska, wychowawczyni w Domu Dziecka w Zambrowie - Myślę, że tego, co chce każdy rodzic dla swoich dzieci. Chcemy nauczyć ich żyć jak tylko możliwe najpiękniej, najmądrzej, chcemy spowodować, żeby dobrze sobie radziły z rzeczywistością.

Dom dziecka prowadzi cztery grupy usamodzielniania. Zaradności życiowej uczą się coraz młodsze dzieci.

Ewa Sznejder, Obiektyw

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę