Prezydent RP Lech Kaczyński podziwiał kurpiowskie palmy wielkanocne
- Takich palm jak u was, w Łysych, nie widziałem nigdy – powiedział w niedzielę 16 marca Prezydent RP, Lech Kaczyński. Prezydent wraz z małżonką wziął udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w Łysych. Mieszkańcy tej kurpiowskiej miejscowości wiją najwyższe palmy w Polsce. Prezydent Lech Kaczyński, podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Łysych, podziękował tym, którzy tę tradycją kultywują. - Powiem szczerze, że, chociaż oczywiście palmę w życiu widziałem, ale tak pięknych jak tutaj u was w Łych nie widziałem nigdy, za to widowisko naprawdę dziękuję – mówił Lech Kaczyński.
Prezydent RP złożył zebranych w kościele w Łysych życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. - To jedno z dwóch najpiękniejszych świąt w Polsce, wszyscy będziemy składać sobie życzenia, dziś ja mam szansę życzyć Państwu wcześniej wszystkiego, wszystkiego najlepszego! – mówił Prezydent Lech Kaczyński.
Mszy św. w kościele w Łysych przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Podkreślił, że rozpoczynający się Wielki Tydzień to szkoła budowania trwałych struktur społecznych. - To jest szkoła optymizmu, pod opieką i przy odwiecznym wsparciu Chrystusa Króla, ukrzyżowanego, miłosiernego Króla – mówił pasterz w homilii.
W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. W tym dniu przyciąga rzesze turystów, którzy mogą podziwiać tu najpiękniejsze i największe, sięgające nawet 4 metrów wysokości, palmy wielkanocne.
Do uwicia wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Kwiaty do palm gospodynie zaczynają robić już od początku Wielkiego Postu. Składają je do koszy, aby tydzień przed Niedzielą Palmową "uwić" lub "ukręcić" z nich palmę. Ich trud i zaangażowanie zostaje doceniane podczas konkursu na Palmę Kurpiowską, który corocznie, już po raz 39, towarzyszył uroczystości Niedzieli Palmowej.
Przyjeżdżając do Łysych można było obejrzeć nie tylko procesję z palmami, ale także kiermasz sztuki ludowej i liczne występy zespołów folklorystycznych. Pierwszym punktem programu było widowisko Dokońcanie palmy w wykonaniu grupy "Puszcza Zielona", następnie występ zespołu "Łysozianie". Po Mszy Św. na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły "Grajewicanie" z Grajewa, "Lipnicanie" z Zespołu Szkół w Lipnikach oraz "Jegodecki" z Zespołu Szkół w Zalasiu.