Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Służba zdrowia wraca do protestów

Pielęgniarki i położne z łomżyńskiego szpitala, a także pielęgniarki, ratownicy medyczni i kierowcy z łomżyńskiego pogotowia domagają się równego traktowania i godnego wynagradzania. Dziś jak twierdzą są dyskryminowani i właśnie przygotowują się do protestów. W szpitalu strajk pielęgniarek ma rozpocząć się w najbliższą środę, a pracownicy z pogotowia zapowiadają, że niebawem na znak protestu oflagują budynek pogotowia.

Dziś o pomoc poprosili posła Lecha Kołakowskiego. Jak tłumaczyli posłowi związkowcy z pogotowia tu wysokie podwyżki otrzymali tylko lekarze, a dla pozostałych grup pieniędzy zostało już niewiele. Kazimierz Borkowski przewodniczący zakładowej „Solidarności”  mówił, że dyrekcja zaproponowała im podwyżki najpierw na poziomie 5%, a następnie 10%. Tymczasem związkowcy chcą aby i inne grupy zawodowe z pogotowia dostali podwyżki na podobnym co lekarze poziomie czyli 40%.   
Związkowcy właśnie weszli w spór zbiorowy z pracodawcą, a pierwszym etapem protestu będzie oflagowanie budynku. Jeżeli porozumienia nie uda sie osiągnąć związkowcy zapowiadają także strajk, przy czym podkreślają, że tak jak w poprzednich ich protestach pacjenci tego nie powinni odczuć.

Równego i godnego traktowania domagają się także pielęgniarki i położne z łomżyńskiego szpitala. Siostry już zapowiedziały, że w najbliższa środę 12 marca rozpoczną strajk okupacyjny. Krystyna Wyszyńska przewodnicząca szpitalnego oddziału Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, która podkreślała, że strajk to ostateczność, ponieważ wielomiesięczne negocjacje nie przyniosły oczekiwanego efektu. Siostry przypominają, że w październiku ubiegłego roku lekarze ze szpitala otrzymali po 800 złotych brutto podwyżki, a siostry nie. Ich zdaniem zaproponowanie teraz przez dyrektora podwyżki po 200 zł brutto dla wszystkich – w tym także dla lekarzy – jest nieuczciwe wobec pielęgniarek.     
Siostry podkreślają, że nie chcą występować przeciwko lekarzom ze szpitala, ale być tak samo traktowane jak ta grupa zawodowa.  Odnosząc się do jesiennych demonstracji także pielęgniarek przeciw strajkującym wówczas lekarzom Wyszyńska ubolewała, „że do takiej akcji doszło”. Jak podkreślała do spontanicznego wystąpienia doszło po przekazaniu pracownikom „zmanipulowanej informacji”, że strajk lekarzy sprawił ich oddział zakaźny szpitala trzeba zlikwidować.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę