Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Uchwała o powiększeniu Łomży formalnie nieważna

Główne zdjęcie
Na mapie zaznaczono tereny o które Łomża chciała się powiększyć

Wojewoda podlaski Maciej Żywno formalnie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w sprawie powiększenia Łomży. Po analizie dokumentu uchwalonego 30 stycznia przez miejskich rajców prawnicy wojewody nie mieli wątpliwości, że poprzez znajdujące się w niej błędy, jest ona nieważna. Prawnicy wytknęli nawet błędny tytuł samej uchwały.

Jak wyjaśnia Jolanta Gadek, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego najważniejszym z błędów jest ten dotyczący obowiązku publikacji uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym, i co się z tym wiąże jej wejścia w życie dopiero w 14 dni po takim ogłoszeniu, a nie jak zapisali radni od razu po uchwaleniu.
Pozostałe błędy są błędami edytorskimi, ale także poważnymi. W tytule ankiety konsultacyjnej wymienione zostały częściowo inne sołectwa niż zawarte w pytaniu poddanym konsultacji. Poza tym prawnikom wojewody nie spodobał się także tytuł uchwały „w sprawie zmiany granic Miasta Łomży”. Ich zdaniem nie odzwierciedla on treści uchwały, która określa tylko tryb przeprowadzonych konsultacji społecznych.
W związku z tym w poniedziałek 3 marca wojewoda podlaski, realizując obowiązek nadzoru nad uchwalanym przez samorządy prawem lokalnym, formalnie stwierdził nieważność tej uchwały. Zgodnie z prawem Rada Miasta może z tym postanowieniem wojewody się nie zgodzić i odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Ma na to 30 dni, od otrzymania zarządzenia wojewody..  

Przypomnijmy 30 stycznia 2008 roku radni Łomży uchwalili, że chcą przeprowadzić konsultacje społeczne i zapytać mieszkańców Łomży co sądzą o pomyśle włączenia w granice administracyjne miasta 15 podłomżyńskich miejscowości z gmin Łomża i Piątnica.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę