Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Kto nas będzie leczył?

Czy jutro i w niedzielę mieszkańcy Łomży, Zambrowa i powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego zostaną pozostawieni bez zabezpieczonej nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej? Na razie wychodzi, że chyba tak. Pogotowie ratunkowe w Łomży, podobnie jak pogotowia z Białegostoku i Suwałk, nie przyjęło propozycji Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia tych usług, ze względu na zbyt niską cenę. Adam Dębski rzecznik prasowy białostockiego NFZ-etu podkreśla, że fundusz nie zaproponuje pogotowiom nowej wyższej stawki, bo go na to nie stać.

Dębski podkreśla, że cena jaką proponuje fundusz nie jest zła. Jak mówi po przeliczeniu na stawkę godzinową wychodzi, że jest to stawka porównywalna, a nawet lepsza od tej jaką NFZ płaci Szpitalnym Oddziałom Ratunkowy.
- Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia ze stacjami pogotowia ratunkowego, to podpiszemy umowy z innymi podmiotami. Prowadzimy w tej chwili rozmowy. Zależy nam, aby jutro i w kolejne dni pacjenci nie pozostali bez opieki – mówi Dębski.
Rzecznik prasowy białostockiego oddziału NFZ przyznaje, że zastępcze rozwiązania na pewno nie będą tak dobre jak dotychczas, ale „dla na priorytetem jest to, aby pacjenci mieli jakakolwiek opiekę”.
- My nie posiadamy ani jednej strzykawki, ani słuchawek więc sami nie jesteśmy w stanie własnymi siłami zapewnić tej opieki bez wsparcia i współpracy ze świadczeniodawcami – dodaje Dębski.
Fundusz liczy, że mimo wszystko pogotowie także z Łomży przyjmie jego propozycje i w dalszym ciągu będzie świadczyło te usługi. Tymczasem z-ca dyrektora łomżyńskiego pogotowia Jerzy Cwalina podkreśla, że negocjacje z NFZ-etem zakończyły sie podpisaniem protokołu rozbieżności i teraz decyzja należy do dyrektora  Funduszu. Na jej podjęcia ma czas do końca dnia. Póki co – do godziny 10.00 – nikt z NFZ-etu z pogotowiem w tej sprawie się nie kontaktował.

Dotychczas łomżyńskie pogotowie zapewniało obsługę ambulatoryjną  dla około 150 tys pacjentów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę