Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Euro dla wszystkich (nie)wystaczy

Wsparcie od 50% do max. 65% wartości inwestycji drogowej mogą otrzymać samorządy przystępujące do konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W piątek ogłoszone mają zostać pierwsze z nich. Wysokość wsparcia będzie uzależniona od zamożności jednostek samorządowych. Biedniejsi dostaną więcej, bogatsi mniej. Z tej zasady wyłączone są samorząd województwa i trzy duże miasta: Białystok Łomża i Suwałki, gdzie wsparcie może sięgnąć nawet 90%.

Komitet Monitorujący, obradujący we środę, przyjął kryteria wyboru projektów w ramach Działania 2.1 Rozwój transportu drogowego i 6.2 Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej.
Na projekty dotyczące lokalnej infrastruktury drogowej jest ponad 137 mln zł. Aby jak najwięcej samorządów mogło otrzymać pieniądze na budowę dróg zarząd województwa postanowił ograniczyć wysokość wsparcia do max. 65% wartości inwestycji i to w przypadku samorządów najbiedniejszych. Bogatsi z własnej kieszeni będą pokrywać nawet połowę wartości inwestycji.

Zasada ta nie dotyczy jednostek realizującej projekty z zakresu infrastruktury regionalnej czyli samorządu województwa i trzech największych miast. Jak wyjaśnia Cezary Ołdakowski dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Funduszy Urzędu Marszałkowskiego w przypadku tych samorządów wsparcie inwestycji może sięgać nawet 90% ich wartości, przy czym w każdym przypadku będzie negocjowane indywidualnie. Ołdakowski dodaje wsparcie takie będzie możliwe tylko dla projektów, które zapisano w „indykatywnym wykazie indywidualnych projektów kluczowych”, bo te samorządy nie mogą składać żadnych wniosków w procedurze konkursowej w ramach tej osi priorytetowej - Rozwój infrastruktury transportowej.

W przypadku Łomży chodzi tu o wyceniony na 48,5 mln zł projekt usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży - ul. Piłsudskiego (od ul. Szosa Zambrowska do ul. Poznańskiej), Al.Legionów (od ul. Piłsudskiego do granic miasta), ul. Spokojna (od obecnego zakończenia do ul. Piłsudskiego)

Do realizacji w ramach RPOWP na liście projektów kluczowych jest także zgłoszony przez samorząd województwa projektów przebudowy drogi wojewódzkiej Nr 668 na odcinku Piątnica Poduchowna – Jedwabne. Wartość tej inwestycji wyceniono na 44,6 mln zł.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę