Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Dramatyczna sytuacja w łomżyńskim hospicjum

Dramatyczne wołanie o pomoc z Łomży. Tamtejsze hospicjum, jedno z dwóch w regionie, przestało płacić rachunki. Nie ma pieniędzy na leki, wodę, naprawy sprzętu. Łomżyńskie hospicjum ma pod opieką dwunastu chorych w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i kilkunastu w hospicjum domowym. Wielu pacjentów odzyskuje tu częściową sprawność po wylewach czy udarach. Jak mówi Monika Kamińska, wnuczka podopiecznej hospicjum - W tej chwili jest duża, duża poprawa. Bardzo chętnie przebywa z innymi. Wcześniej była odizolowana, nie chciała nigdzie wychodzić, nie chciała z nikim rozmawiać. A teraz wychodzi i do kościoła. Jest zadowolona. Dla większości pobyt w hospicjum to jednak oswajanie śmierci. Tu mają opiekę lepszą niż w domu.


Za jedną osobę Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 50 złotych. Koszt utrzymania jest trzykrotnie wyższy. Pacjenci przekazują hospicjum trzy czwarte emerytur. Miesiącami czekają na miejsce.

Ten rok jest pierwszym, gdy emerytury i pomoc sponsorów nie wystarczyły. Kierownik ośrodka ma niezapłacone faktury na dziesięć tysięcy złotych. Pozostaje nadzieja na wpłaty z jednego procenta podatku. Na zrozumienie mieszkańców Łomży i okolic. Jak mówi Teresa Steckiewicz, kierownik Hospicjum pw. św. Ducha - Trzeba nam pomóc, bo oni korzystają też z naszych usług. Jak nie oni, to rodzina ich i wtedy jak trzeba to się zgłaszają.

W ubiegłym roku podatnicy przekazali hospicjum ponad 40 tysięcy złotych. Na roczne utrzymanie placówki potrzeba ponad pół miliona.

Przekazanie jednego procenta podatku organizacjom pożytku publicznego to niewielki wysiłek. Taki, jak wypełnienie jednej rubryki w zeznaniu podatkowym. Niewielki gest, a dla podopiecznych miejsca takiego jak hospicjum - bezcenny.

źródło: Obiektyw
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę