Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 22 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Via Baltica na czarnej liście

Plany zbudowania dziewięciu spalarni odpadów w Polsce i międzynarodowej trasy Via Baltica to - zdaniem ekologów - najbardziej szkodliwe dla środowiska projekty w Unii Europejskiej. Organizacja Bankwatch opublikowała czarną listę 50 unijnych projektów, z czego aż 16 ma być zrealizowanych w Polsce. Przedstawicielka tej organizacji podkreśla, że najwięcej zastrzeżeń ekologów budzą plany wybudowania 9 spalarni odpadów, faworyzowanych kosztem recyklingu. (...)Drugie miejsce na czarnej liście ekologów zajęła planowana budowa drogi ekspresowej Via Baltica. Robert Cyglicki z organizacji Bankwatch zwraca uwagę, że z zamówionej przez rząd ekspertyzy międzynarodowych specjalistów wynika, że najlepszy wariant to poprowadzenie trasy przez Łomżę, Ełk i Suwałki. Tymczasem, rząd wciąż forsuje projekt przez Białystok i Augustów, który jest najbardziej szkodliwy.

Robert Cyglicki przypomniał, że ten wariant wchodzi w konflikt z obszarami cennymi przyrodniczo, co się wiąże z bardzo długimi procedurami akceptacyjnymi ze strony Komisji Europejskiej. To z kolei wymaga odpowiednich działań rekompensujących straty przyrodnicze. Zdaniem Bankwatch, realizacja Via Baltiki powinna być przeprowadzona, ale w wariancie takim, który zostanie wytypowany na bazie analiz strategicznych, a nie decyzji politycznych. Oprócz 4 inwestycji drogowych i 9 spalarni, ekolodzy kwestionują też planowane dwie zapory wodne. Organizacja Bankwatch wyliczyła, że łączny koszt kontrowersyjnych projektów w Polsce to 8 miliardów euro, z czego większość ma być współfinansowana z unijnych funduszy.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę