Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Drzewna... co dalej?

Ostatnie dni lutego będą kluczowe dla łomżyńskiej „Drzewnej”. Szkoła chlubiąca się 90-letnimi tradycjami stanęła przed groźbą przeniesienia z budynku przy Alei Legionów do... póki co nie bardzo wiadomo gdzie. Dyskusja trwa już kilka miesięcy, ale nie doprowadziła do kompromisu. Tymczasem w środę podczas sesji radni miasta mają wypowiedzieć się czy godzą się na wymianę z wojewodą działki ze szkołą Drzewną, za 30 hektarów ziemi.

Specjalna podkomisja, która miała wypracować sensowy pomysł na rozwiązanie problemu wymyśliła pięć wariantów przy czym jeden jest taki aby nic nie robić, a drugi, aby zrobić to co chce prezydent - czyli przenieść „Drzewną” do budynku warsztatów przy ul. Sikorskiego. Ta lokalizacja zdaniem dyrekcji szkoły jest zła, bo budynek jest za mały, a na dodatek niedostosowany do potrzeb jakiejkolwiek szkoły. Rozważane jest także przeniesienie jej do Gimnazjum nr 1 przy ul. Reymonta, ale przeciwko temu chcą protestować rodzice gimnazjalistów, lub do „Mechaniaka” przy ul. Przykoszarowej, gdzie także cała Drzewna by się nie zmieściła. Piątym wariantem – najmniej prawdopodobnym - jest ulokowanie Drzewnej w budynku po szkole medycznej przy Wiejskiej, bo budynek ten nawet nie jest miasta.

We wtorek o tym co zrobić z Drzewną, po raz kolejny będą zastanawiać się radni z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta. Ich stanowisko w tej sprawie ma poprzedzić głosowanie nad zgłoszonym przez prezydenta projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości z wojewodą.

Oto uzasadnienie dołączone do prezydenckiego projektu uchwały wyrażającego zgodę na zamianę Drzewnej na działki:
Wniosek o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości stanowiącej własność Miasta Łomży na prawach powiatu na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa.
Prezydent Miasta wnosi o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości stanowiącej własność Miasta Łomży na prawach powiatu w postaci zabudowanej działki o nr 10937 o pow. 4021 m2, będącej w zarządzie trwałym Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży na działki stanowiące własność Skarbu Państwa, obciążone prawem użytkowania wieczystego przedsiębiorstw i osób fizycznych.
Zgodnie z art.61 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami Prezydent Miasta jest zobowiązany wskazać i przenieść własność nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli ona jest niezbędna na potrzeby statutowe urzędów wojewódzkich.
W tej sprawie został skierowany wniosek do Wojewody Podlaskiego z konkretną propozycją zamiany nieruchomości. Wojewoda Zarządzeniem Nr 116/07 z dnia 20 lipca 2007r. wyraził zgodę na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa (w załączeniu zarządzenie Wojewody)
Powyżej wymieniona zamiana związana jest ze złożonym wnioskiem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży oraz wystąpieniem Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 18.04.2007r. o przekazanie nieodpłatnie nieruchomości zabudowanej o nr 10937 o pow. 4021 m2, będącej w zarządzie trwałym Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która wynajmuje pomieszczenia w budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Nie zaspakajają one w sposób wystarczający potrzeb komisji egzaminacyjnej (mała liczba pomieszczeń, brak sal szkoleniowych i pomieszczeń magazynowych, a także pomieszczenia na archiwum), Minister Edukacji Narodowej potwierdza, że niezbędne koszty na potrzeby ewentualnego remontu zostaną zabezpieczone w budżecie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Zatrudnia obecnie 100 osób.
Aktualna wartość przedmiotowej nieruchomości zgodnie z operatem szacunkowym wynosi 4.191.600 zł. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1398,00 m2. Stan technicznyo- funkcjonalny budynku rzeczoznawca określił jako dostateczny tzn. Celowy częściowy remont kapitalny, występują częściowe ubytki i uszkodzenia.
Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży zostanie przeniesiony do budynku Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Sikorskiego 166 jako siedziby tymczasowej do momentu oddania do użytku obiektów dydaktycznych przy ul. Przykoszarowej 22.
Obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna rozbudowy kompleksu na potrzeby oświaty zawodowej przy ul. Przykoszarowej 22 Jest możliwość przekazania budynku CKP przy ul. Sikorskiego 166 w zarząd Zespołu Szkół Drzewnych.
Wykonany został kosztorys na modernizację i akceptację obiektu CKP przy ul. Sikorskiego 166 pod potrzeby Zespołu Szkół Drzewnych.
W rezerwie oświatowej budżetu miasta zostały zabezpieczone środki na realizację modernizacji i adaptacji budynku CKP przy ul. Sikorskiego 166

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę