Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Uchwała o powiększeniu Łomży do kosza!

Główne zdjęcie
Tak miałaby wyglądać powiększona Łomża

Wojewoda chce unieważnić uchwałę w sprawie powiększenia Łomży. Zdaniem prawników wojewody roi się w niej od błędów. Jolanta Gadek, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego mówi, że prawnicy znaleźli aż trzy istotne uchybienia prawne. W związku z tym w czwartek (14 lutego) wojewoda powiadomił Radę Miasta Łomży o wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały.

Wszystko zaczęło się od ujawnionego przez nas błędu w tytule ankiety konsultacyjnej. Wymienione zostały tu częściowo inne sołectwa niż zawarte w pytaniu poddanym konsultacji. To jednak zdaniem prawników nie największy błąd tej uchwały. Dużo poważniejszym błędem jest to brak zapisu o tym, że uchwała powinna zostać ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Jak wyjaśnia Gadek przepisy Ustawa o samorządzie gminnym nie określają zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami, powierzając obowiązek ich określenia radzie gminy. Ustalone zasady i tryb przeprowadzania konsultacji mają walor aktów prawa miejscowego, powszechnie obowiązującego na terenie gminy. Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie w sposób określony stosownymi przepisami – w wojewódzkim dzienniku urzędowym i wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Wspomniana uchwała na mocy przepisów podlega obowiązkowi publikacji. Brak określenia terminu ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwały przekłada się na ważność całego aktu prawnego.

Prawnicy wojewody dostrzegli w tej uchwale także jeszcze jeden błąd.
- Rada Miejska w podstawie prawnej przywołała niewłaściwe przypisy do podjęcia uchwały – podkreśla Gadek.

Przypomnijmy 30 stycznia radni uchwalili, że chcą przeprowadzić konsultacje społeczne i zapytać mieszkańców Łomży co sądzą o pomyśle włączenia w granice administracyjne miasta 15 podłomżyńskich miejscowości z gmin Łomża i Piątnica. Już sam pomysł podjęcia takiej uchwały wywołał kontrowersje. Przeciwko temu ostro zaprotestowali samorządowcy okolicznych gmin i starosta łomżyński.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę