Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Łosie podliczone

Główne zdjęcie
fot. Marek Maliszewski podczas liczenia łosi 2008.02.03

Niemal tydzień trwało liczenie łosi żyjących w Biebrzańskim Parku Narodowym. Naukowcy wsparci przez ochotników przez kilka dni metoda tzw. próbnego pędzenia szacowali populację tych zwierząt mieszkających na terenie parku. Wyszło całkiem dobrze. Jak mówi Wojciech Dudziuk dyrektor BPN na tej podstawie oszacowano, że w parku żyje ok. 680 łosi. Dydziuk podkreśla jednak, że to nie jedyne nasze łosie. W otulinie BPN, gdzie łosi nie liczono, łosi jest co najmniej tyle samo.

Z danych naukowców z BNP wynika, że w 2007 roku populacja łosi w tym największym parku narodowym w Polsce powiększyła się o ok. 20 sztuk.
- Łosi nad Biebrzą bardzo powoli, ale przybywa – podkreśla dyrektor Wojciech Dudziuk.
Łoś, nazywany królem biebrzańskich bagien, jest nad Biebrzą od zawsze. Jedynym naturalnym jego  przeciwnikiem jest wilk. I choć, z danych wieloletnich wynika, że to właśnie te zwierzęta najczęściej przyczyniają się do śmierci łosi, pracowników parku najbardziej jednak niepokoi to, że  coraz więcej nich ginie w wypadkach.
- W ostatnim tygodniu codziennie znajdowaliśmy zabitego łosia – mówi Dudziuk. - Cztery z nich ucierpiały w starciu z samochodami, a piąty trafił pod pociąg – wyjaśnia dyrektor.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: „JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!”
W jej ramach kierowcy są informowani o niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem na drogach przebiegających przez lub w pobliżu parku. Otrzymują też  specjalną nalepkę na samochód: znak ostrzegawczy uwaga zwierzęta z łosiem w tle i podpisem: „Jedź łośtrożnie”.
Pracownicy BPN podkreślają, że za zwyczaj przyczyną zderzenia z łosiem i śmierci zwierzęcia jest nadmierna prędkość samochodów. 
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę