Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Znaki zakazu wjazdu ciężarówek zostają – przynajmniej na razie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił pozew Stowarzyszenie Przewoźników Podlasia domagających się usunięcia znaków zakazu wjazdu w nocy do Łomży ciężarówek. Taki zakaz przed trzema miesiącami ustanowił prezydent miasta. Zdaniem przewoźników zrobił to bezprawnie, a przy okazji naruszył ich konstytucyjne prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd nie podzieli racji skarżących, ale nie uznał też, że prezydent miał prawo ustanowić taki zakaz. Skarga została oddalona z przyczyn formalnych. W opinii sądu przewoźnicy najpierw powinni pisemnie wezwać prezydenta do zniesienia zakazu, a w tej formie tego nie uczynili.

Przewoźnicy mówią, że postanowienie sądu jest dla nich zaskoczeniem. Podkreślają, że po ich interwencji u wojewody, który jest swoistym organem nadzorczym nad prezydentem Łomży, wojewoda nakazał usunięcie ustawionych w listopadzie ubiegłego roku znaków zakazu jazdy przez miasto w godzinach nocnych samochodom cięższym niż 10 ton.
Jan Powichrowski prezes Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia zapowiada, że to nie koniec sprawy.
- Jutro wezwiemy prezydenta Łomży do usunięcia znaków zakazu wjazdu nocą do Łomży ciężarówek, ale też do usunięcia znaków ograniczających wjazd na most na Narwi (w ciągu drogi nr 61) do samochodów o masie poniżej 30 ton – mówi Jan Powichrowski. - Następnie, najszybciej jak to jest możliwe wracamy na salę sądową – dodaje.

Przewoźnicy zapowiadają, że będą rozważać - jeżeli sąd uzna, że znaki zakazu w Łomży stały bezprawnie – czy nie wystąpić do miasta o odszkodowania za straty jakie ponosili przez ostatnie miesiące. Właściciele firm przewozowych twierdzą, że przez ustawione w Łomży zakazy chcąc przewieźć towar np. Grajewa do Warszawy muszą pokonywać dodatkowe kilkadziesiąt kilometrów, co w ich przypadku przekłada się na rzeczywiste pieniądze.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę