Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Liczą łosie

Główne zdjęcie
łoś, król bagien

W Biebrzańskim Parku Narodowym trwa wielkie liczenie łosi. W ciągu kilku dni pracownicy parku chcą przeliczyć łosie, a także jelenie, sarny i dziki znajdujące się na obszarze obejmującym okołom 10% powierzchni parku. Później na tej podstawie po raz pierwszy zostaną określone szacunkowe populacje poszczególnych gatunków tych zwierząt zamieszkujących największy w Polsce park narodowy.

Wczoraj – w pierwszym dniu liczenia – pracownicy parku wsparci przez miłośników biebrzańskich bagien, którzy dzień wcześniej spotkali się na kolejnej „Wszechnicy Biebrzańskiej” przeliczyli zwierzęta na powierzchni około 200 hektarów. Liczenie odbywa się metodą tzw nagonki. Wokół objętego liczeniem ustawiani są obserwatorzy, a przez cały teren przechodzą tzw. naganiacze, których zadaniem jest łagodne płoszenie zwierząt. Obserwatorzy zliczali tylko zwierzęta przechodzące po ich prawej stronie, dzięki czemu unikano możliwości zapisania któregoś z osobników podwójnie. Po kilku godzinach takiego „bezkrwawego polowania” doliczono się 32 łosi, 60 saren, 6 jeleni i jednego dzika. Zdaniem Wojciecha Dudziuka dyrektora BPN po pierwszym dniu liczenia zwierząt naukowców najbardziej zaskoczyła duża liczebność populacji saren.
Foto: łoś, król bagien
Foto: jedna z 60 policzonych saren, w tle widać  obserwatorów
Foto: nagonka dotarła do linii obserwatorów
Foto:
Foto: łoś, król bagien
Foto: Wojciech Dudziuk - dyrektor BPN

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę